Hayalet Balık

hayalet balık

Hayalet Balık Bakım Kılavuzu: Bilmeniz Gereken Her Şey

Hayalet Balık kalbinizi kısa sürede çalacak büyüleyici ve zarif bir balıktır.Bu balık neredeyse doğa kurallarının bir istisnasıdır. Pulları ve yüzgeçleri yoktur ve kuyruğu çubuk gibi görünür.

Hayalet Balığını ideal akvaryum koşullarında beslemeye ve en iyi akvaryum arkadaşlarına kadar daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

KategoriDerecelendirme
Bakım ZorluğuOrta
MizaçYarı agresif
Renk FormuSiyah ve beyaz
Ömrü10-15 yıl
Boyut50 cm
DiyetEtçil
AileApteronotidae
Minimum Akvaryum Boyutu100 galon
Akvaryum KurulumuTropikal Tatlı Su
UyumlulukOrta boy huzurlu balık

Hayalet Balığına Genel Bakış

Hayalet  Balığı, en popüler Bıçak Balıklarından biridir. Başlangıçta Gymnotus albifrons ve Apteronotus passan olarak biliniyordu. Ama bugün bu balık Apteronotus albifrons olarak biliniyor.

Bilinen diğer yaygın isimler arasında Apteronotid yılan balığı ve Kara Bıçak bulunur.

Bu balıkla ilgili ilginç bir hikaye, Güney Amerika kabileleri tarafından anlatılan bir hikayedir. Amazon ormanlarında yaşayan kabileler arasında ölülerin ruhlarının bu balıklarda yaşadığına inanılıyor.

Bu balığın ortak adı olan Hayalet  Balığı bu hikayelerden gelmektedir.

Bu balıklar çoğunlukla gece hayvanlarıdır. Bu balığın oldukça uzun bir ömrü vardır ve uygun şekilde bakılırsa 15 yıl boyunca size eşlik edecek.

Davranış

Hayalet Balığı, Güney Amerika’dan gelmektedir. Geceleri en aktif oldukları zamandır. Gündüzleri dinlenen gece balıklarıdır.

Geceleri en aktif oldukları zaman olduğu  için görme yetenekleri iyi gelişmez, bu yüzden bir elektrik alanı aracılığıyla avlanır ve iletişim kurarlar.

Oldukça utangaçlar ve kendi topluluklarını tercih ettikleri için pek sosyal değillerdir – diğer Hayalet Balıklarla birlikte beslenirse oldukça agresif olabilirler. Yeni ortama yerleştikten sonra, gece boyunca saklandıkları yerlerden çıkacaklar ve çoğunlukla alt tabakaya, yapraklara ve bitkilere yakın yüzeceklerdir.

Görünüm

Hayalet Balığı, adından da anlaşılacağı gibi, kuyruğundaki iki beyaz halka ve burnundaki genellikle sırtında uzanan beyaz bir şerit dışında tamamen siyahtır.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, aynı zamanda bir bıçak şeklindedir – kuyruk veya sırt yüzgeci yoktur.

Vücutları düz ve uzundur, tamamen büyüdüklerinde 50 cm uzunluğa ulaşır. Arka yüzgeç, vücut boyunca karından kuyruğa kadar uzanır. Bu ona zarif bir yüzme stili verir.

Hayalet Balığı türünün pulları yoktur. Bu nedenle bu balık, pulların sağladığı ekstra korumadan yoksun olduğu için su koşullarına ve enfeksiyonlara karşı çok hassastır.

Hayalet balığı elektrik sinyallerini hem yayabilir hem de alabilir. Elektrik, kuyrukta bulunan bir organ tarafından üretilir. Dişilerin erkeklerden daha yüksek frekanslar yaydığı tespit edilmiştir.

Habitat ve Akvaryum Koşulları 

Hayalet  Balığı, Amazon Nehri ve onun kolları boyunca, Venezuela ve Paraguay’dan Peru’daki tatlı su havzalarına kadar bulunur.

Bu sular, saklanacak çok sayıda köşe ve yarık bulunan bitki örtüsü ile doludur. Sular genellikle düşük aydınlatma ve ılımlı su akımlarıyla oldukça bulanıktır.

Akvaryum Kurulumu 

Oldukça utangaç balıklar oldukları için, birçok saklanma yeri olan bir akvaryumu beğenirler. Pürüzsüz kayalar ve bitkiler onlar için akvaryumunuzda sahip olunması gerekenlerdir.

Unutmayın, bu pulsuz bir balıktır, bu nedenle yaralanmaları önlemek için ince bir alt tabaka sağlamalısınız – kum veya çok ince bir çakıl karışımı kullanın. Akvaryum, güçlü ila orta su akımı ile düşük aydınlatmaya sahip olmalıdır.

Doğal ortamlarındaki su oldukça bulanık olduğundan, çeşitli su koşullarına toleranslıdırlar. Bununla birlikte, en iyi su parametreleri 23.0-28.0 °C sıcaklık, 6.0-8.0 pH aralığı ve 5-19 dGH sertliktir.

Hayalet balığı tatlı su türüdür ve hiçbir tuzlu koşula tahammül edemez.

Bazı hobiciler balıklarını teneke kutu filtresinde veya tüpte saklanırken bulur. Tankı kurarken sürprizlerden kaçınmak için ön filtreler kullanın veya açık girişleri kapatın.

Pulsuz balıklar oldukları ve enfeksiyonlara yatkın oldukları için, UV sterilizatör önerilir.

Ne Kadarlık Akvaryuma İhtiyaç Duyarlar?

Hayalet balığı büyük balıklardır ve en az 450 litrelik büyük bir akvaryuma ihtiyaç duyar.

Uygun Akvaryum Arkadaşları 

Yarı agresif balıklar olarak kabul edilmelerine rağmen, bir topluluk akvaryumu için mükemmeldirler.

Bu balık için ideal topluluk, barışçıl çiklitler veya Yayın Balığı gibi diğer barışçıl benzer büyüklükteki balıklardır.

Hayalet Balığı, küçük alanlarla sınırlıysa ve yeterli saklanma noktalarına sahip değilse agresifleşmeye başlayacaktır.

Eklediğiniz akvaryum arkadaşlarının en az 15 cm  boyutunda olduğundan ve barışçıl olduğundan emin olun.

Küçük kabuklular ve gastropodlar (karides ve salyangoz gibi),  hayalet balığınız için mükemmel yiyecekler oldukları için iyi bir eşleşme değildir.

Bu balıkları diğer agresif balıklarla veya yiyecek olarak kabul edilebilecek kadar küçük balıklarla birlikte beslemeyin.

Hayalet Balığı Hastalıkları

Hayalet Balığı, bakımı zor olabileceğinden daha deneyimli akvaryumculara tavsiye edilir.

Bu balığın pulları yoktur ve sudaki hastalıklara ve kimyasallara karşı oldukça hassastır. Bu nedenle bir UV sterilizatöre yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

Bu balık için akılda tutulması gereken bir şey, onlar için çok toksik olduğu için asla bakır bazlı ilaçlar kullanmamaktır. Ich hastalığı gibi deri parazitlerine eğilimlidir.

Balıklarınız kaşınmaya ve akvaryumun etrafına sürtünmeye başlayacak, ancak doğru tedavi ile çabuk iyileşmeleri gerekir. Herhangi bir enfeksiyon tespit ederseniz sıcaklığı 30 °C’ye yükseltin. Daha yüksek sıcaklıklar parazit yaşam döngüsünü kesintiye uğratarak üremeyi ve büyümeyi engeller.