Japon Balıkları Nasıl Büyür?

japon balıkları nasıl büyür

Japon balıklarının büyüme oranları, bulundukları ortama ve aldıkları yüksek kaliteli yiyecek miktarına bağlıdır. Mükemmel bir yetiştirme ortamında, yumurtadan çıktıktan sonraki ilk birkaç hafta boyunca büyüme oranları oldukça yüksek olabilir. Ancak, kalabalık bir akvaryumda veya sadece kuru hazır gıdalarla beslenen Japon balıkları gelişmeyecektir.

Su Koşulları

Japon balıkları birçok farklı su koşulunu tolere edebilir. Ancak, amonyak içeren veya kirlilikten kaynaklanan düşük oksijen seviyelerine sahip suyu tolere edemezler. Sık su değişimi, özellikle ilk haftalarda kalabalık koşullarda tutulan yavru balıklar için önemlidir. Su değişiminin bir diğer önemli nedeni de Japon balıklarının büyümeyi engelleyen hormonlar üretmesidir.

Akvaryum Alanı ve Filtrasyon

Japon balığı, balık başına 60 cm kare akvaryum yüzey alanına veya bir filtrasyon/havalandırma sistemine ihtiyaç duyar. Yüksek oksijen seviyeleri, Japon balıklarının hızlı büyümeleri için gereken büyük miktarlardaki yemi işleyebilmelerini sağlar.

Su Sıcaklığı

Yavru ve genç balıklar için su sıcaklığı yetişkinlere göre daha yüksek olabilir. Yumurtadan çıkmak için 24°C civarındaki sıcaklıklar kullanılabilir. Bazı yetiştiriciler, renk değişimini hızlandırmak için metalik pullu balıkları ilk ay 26,5°C’de tutarlar.

Yem Türü ve Miktarı

Japon balıkları çok iştahlıdır. Eğer yeterince yem verilirse, yavru balıkların bir günde kendi vücut ağırlıkları kadar yem yiyebilecekleri belirtilmektedir. Yavruların protein için canlı yemle beslenmesi gerekir. Bazı yüksek kaliteli hazır gıdalar 5. haftada takviye edilebilir, ancak çoğu süslü çeşit, 6 ay boyunca diyetlerinin çoğunda canlı yeme ihtiyaç duyar.

Sağlık

Balıkların mükemmel sağlıkta olması gerekmektedir. Vücut uzunluğu 52 mm altındaki balıklar, gyrodactylus (vücut kurtları) ve dactylogyrus (solungaç kurtları) gibi parazitlere karşı hassastır. Bu parazitler, yavruları öldürmezse bile, büyümeyi ciddi şekilde geciktirebilir.

Japon Balığının İlk Sekiz Haftadaki Büyüme Oranları

Japon balığı yavrularının büyüme hızı, ilk 5 hafta boyunca tüm çeşitler için benzerdir. Ancak, 5 haftadan sonra derin vücutlu türler yetişkin şeklini almaya başlar. Bu, ince vücutlu türlere kıyasla büyüme oranlarını yavaşlatır. Yavrular, 24°C su sıcaklığında yumurtadan çıkarlar ve ikinci haftadan itibaren 20-25°C arasında tutulurlar. Yavrular, günde iki kez bir saat yetecek kadar canlı yemle beslenir. Eğer yavrular günde üç kez beslenirse veya sürekli canlı yem verilirse, belirtilen büyüme oranları aşılabilir.