Zebra Çiklit Yumurtladı, Ne Yapmalıyım?

Zebra Çiklit Yumurtladı, Ne Yapmalıyım

Zebra Çiklit, akvaryum severler için esaret altında yetiştirilebilen bir türdür. Hatta bazı yetiştiriciler, belirli renklerin veya dönüşüm desenlerinin geliştirilmesine yardımcı olmak için belirli balıkları üretirler.

Doğurganlık Sorunu

Bu türün yetiştirilmesindeki ana zorluk, balığınızın doğurgan olup olmadığını bilmemenizdir. Birçok yetiştirici ve evcil hayvan dükkanı, satın aldığınız balıkların çoğunun kısır olabileceği tür melezleri ortaya çıkarmıştır. Zebra Çiklit üretmek istiyorsanız, sattıkları balıkların doğurganlığını garanti edecek bir kaynaktan satın aldığınızdan emin olun.

Üreme Süreci

Zebra Çiklitler ömür boyu çiftleşmezler, bu nedenle üreyen çiftler oluşturmaya çalışmak boşa bir çabadır. Üremeyi teşvik etmek için başlangıç popülasyonunuzda her erkeğe dört veya daha fazla dişi düşmesine çalışın.

Zebra Çiklit’in çiftleşme mevsimi yoktur. Üreme başlangıcı gözlemlenebilir, ancak üreme davranışı genellikle agresif davranışla karıştırılabilir, özellikle de bir akvaryumda birden fazla erkek varsa. Kur yapmanın göstergesi olan davranışlar arasında çene kilitleme, ısırma, yüzgeç gösterileri ve kovalama yer alır.

Yumurtlama Süreci

Erkek Zebra Çiklidinizi titrerken ya da dans ederken gördüğünüzde, yumurta taşıyan bir dişinin dikkatini çekmeye çalıştığının mükemmel bir göstergesidir. Dişinin yumurtalarını kendi bölgesine bırakmasını sağlamaya çalışacaktır.

Zebra Çiklitler, yumurtaları dişinin ağzında yetiştirirler. Dişi yumurtaları bıraktığında, erkek yakınında dururken onları ağzında toplar. Yumurta kümeleri genellikle 10 ila 50 yumurta içerir. Dişi yumurtlamayı bitirdiğinde, erkek onu anal yüzgecinin yakınındaki yumurta şeklindeki ve renkli noktaları takip etmeye teşvik eder, böylece ağzında tuttuğu yumurtaları döllemek için sperm salabilir.

Yumurtlama biter bitmez, erkek dişiyi kendi bölgesinden kovacaktır. Yumurtalar çatlayana ve dişi yavruları ağzından çıkarana kadar 10 ila 15 gün boyunca diğer balıklar ona zorbalık yapmazsa dişi serbestçe yüzecektir. Yumurta taşıyan bir Zebra Çiklit dişisini başka bir akvaryuma taşımaya çalışmayın. Taşınma stresi yumurtaları düşürmesine neden olabilir, bu da onları öldürecektir.

Akvaryum Bakımı

Zebra Çiklit için suyu temiz tutmak amacıyla akvaryum büyüklüğünüze göre önerilen filtrasyonun iki katını uygulayın. Çiğnenmemeleri için donanım ve hortumların mümkün olduğunca çoğunu akvaryumun dışında tutun.

Bakım İpuçları

  • Damızlık hayvanları, doğurganlıklarını belgeleyen satıcılardan satın alın.
  • Günde birkaç kez daha küçük öğünlerle besleyerek saldırganlığı kontrol etmeye yardımcı olun.
  • Zebra Çiklidinizi hayvansal proteinlerle beslemekten kaçının.
  • Üremeyi teşvik etmek için dört veya daha fazla dişiye bir erkek oranını koruyun.

Zebra Çiklit, akvaryum bakıcılarının türüne sadık kalarak veya birçok farklı renk ve özelliği teşvik etmek için yetiştirmek üzere renkli, aktif balıklara sahip olmalarını sağlar. Bakılması zor bir tür olabilir, ancak balık yetiştirme becerilerinizi geliştirme fırsatları ile sizi ödüllendirir.