Çöpçü balığı yumurtası kaç günde çıkar?

çöpçü balığı yumurtası kaç günde çıkar

Soru: Çöpçü balığım yumurtalarını akvaryumun duvarlarına bıraktı. Onları yumurtlama zamanlarında tek başlarına bir akvaryuma mı koymalıyım? Yumurtaları ve yavruları nasıl koruyabilirim? Yavrular yumurtadan kaç günde çıkıyor?

Cevap: Yumurtalar, sıcaklığa ve türe bağlı olarak üç ila beş gün içinde açılır. Akvaryumun dibinde keseleri görülebilir.

İlk birkaç gün yavrularınızı beslemek gereksizdir çünkü bunlar vücutlarına yapışan yumurta kesesinden besinleri emerler.

Yavrular keseden çıktıktan sonra mikrokurtlar, yavru salamura karidesi ve yavru yemi ile beslenmelidir. 

Dişiler genellikle yumurtalarını akvaryum duvarına bırakırlar, ancak bazen bunun yerine bitkiler, filtreler veya süslemeler kullanırlar. Çöpçü balıklarınızı 40litrelik bir akvaryuma taşımanızı öneririm. Akvaryumdaki diğer balıklara yem olmamalarının tek yolu budur. Yumurtaları akvaryum duvarında görürseniz küçük bir kaba veya ağa nazikçe kazımak için parmağınızı, kredi kartınızı veya jiletinizi kullanın. Bu adımda çok nazik olmalısınız. Daha sonra yumurtaları havaya maruz bırakmadan yavru akvaryumuna taşıyın.

Çöpçü balığı dişisi bir seferde 20 ila 100 yumurta bırakır ve her hafta yumurtlayabilirler. Dişiler bir erkek olmadan da yumurta bırakabilirler ancak erkek onları döllemediği sürece yumurtadan yavrular çıkmaz.

“Koşullandırma”, herhangi bir türün başarılı bir şekilde yetiştirilmesinde ilk adım olarak kabul edilir. Bu genellikle, çeşitli yiyecekler açısından zengin bir beslenmeyle birlikte mükemmel su kalitesi sağlamak anlamına gelir. Dişiniz yumurtalarla dolu olduğu için, bu temelleri zaten sağlıyor olmalısınız.

Çoğunlukla, başarılı çöpçü balığı yumurtlamasının tetikleyicisi, biraz daha soğuk su ile su değişimi yapılmasıdır. Ayrıca yumurtaları daha dar bir alanda tutmak için akvaryumdaki su seviyesini birkaç cm aşağı düşürebilirsiniz. Yetiştirme akvaryumuna bir sünger filtre ve bazı bitkiler (bunun için Java eğrelti otunu uygundur) eklenmelidir.

Akşam balığınızı akvaryuma ekleyin. Çöpçü balığınız yumurtladıktan sonra yetişkinleri akvaryumdan çıkarın. Yetişkinler tarafından yumurtlama sonrası herhangi bir bakım yapılmadığından, onları balık akvaryumunda bırakmanıza gerek yoktur. Şayet onları aynı akvaryumda bırakırsanız kendi yumurtalarını ya da kurtçuklarını yiyebilirler.

Ayrıca akvaryumun sıkı bir örtüyle çevirebilirsiniz. Bu şekilde akvaryum suyu ile yüzey havası arasındaki sıcaklığın dengeleyebilirsiniz. Yavru balığınız ilk “yudum” havasını almak için yüzeye çıkması önemli bir ayrıntıdır. Yeni çöpçü balığı yavrularınız ile iyi şanslar!