Cuba Bitkisi

cuba bitkisi yetiştirme

Cuba bitkisi, dünyanın en küçük bitkilerinden biridir. Bitki, kurak mevsimde Holger Windeløv tarafından Havana’nın 90 km doğusunda kayalık bir nehirde keşfedildi.
2004 yılında Küba’dan ithal edilmiştir, bu nedenle hobi olarak yeni keşfedilmiştir. Nispeten sağlamlığı ve estetik görünümü, Cuba bitkisini oldukça çekici ve tavsiye edilen bir akvaryum bitkisi yapmaktadır.

Birkaç santimetre aralıklarla küçük kümeler halinde ekilirse hızla yayılır ve alt tabakayı halı gibi kaplar.Küçük akvaryumlar için çekici bir ön plan bitkisidir.

Satın alabileceğiniz Cuba bitkilerinin büyük bir kısmı yuvarlak yapraklı olarak yetiştirilmiştir. Bazen minik beyaz çiçekler görebilirsiniz. Yaprakları daha küçük ve biraz daha dardır. Aşağı yukarı dik ama çok kısa gövdelere ve zıt yapraklara (düğüm başına iki yaprak) sahiptir. Sadece dört ila üç milimetrelik yaprak boyutu, bu Cuba bitkisi türünü dünyadaki en küçük akvaryum bitkisi yapar.

cuba bitkisiBirkaç yıldır en popüler su peyzajı bitkileri arasında yer almaktadır. Cuba bitkisi, ışık yoğunluğuna göre daha kompakt bir büyümeye sahiptir. Optimum sıcaklığı 25 °C civarındadır, ancak aynı zamanda 20 ila 28 °C aralığındaki sıcaklıklarda da yaşamını sürdürebilir. Cuba bitkisini CO2 ile gübrelemek her zaman gerekli değildir, ancak bitki karbondioksit ile daha sağlıklı büyür. Sarı sürgün uçları olan demir eksikliklerine karşı hassastır. Aynı zamanda yeterli miktarda makro besin, özellikle nitrat ile sağlanmalıdır.

Fidanlıklarda yetiştirilir ve su altı yaşamına uyum sağlamada ilk zamanlar zorluk çekebilir.
CO2 enjeksiyonu ile bir tür karbon takviyesi olmaksızın akvaryumlarda yaşayabilir. Bu bitki çok küçük olduğundan, akvaryum tankının iyi sirkülasyon seviyelerine sahip olması gerekir. Hassas karides ve balıklar için tamamen zararsızdır.

Gelişim için gereken ortam nedir?
Işık seviyelerinin yüksek olmasına gerek yoktur. Daha da önemlisi, iyi seviyelerde besin, özellikle karbon ve nitrojen ve dolaşım sağlamaktır.

Akvaryumunuzda başarı büyük ölçüde doğru bitki seçimine bağlıdır. Küçük parçalara bölünebilen ve daha geniş bir alanı kaplayan sayısız bitki satın almanızı öneririz. Bu bitkiler başlangıçtan itibaren erişkindir, bu nedenle onlara en baştan doğru gübre ve CO2 verirseniz yoğun ve güzel bir büyüme elde edersiniz! Küçük ve orta boy akvaryumlar için mükemmeldir ve sabrınız ödüllendirilecektir.

Cuba Bitkisi Yetiştirme

1. Bitkiyi dikkatlice yerinden çıkarın ve kısık musluğun altında yıkayın.
2. Erişkin bitkiyi keskin bir makas kullanarak 6-8 parçaya bölün.
3. Cımbız kullanarak alt tabakaya parçaları yerleştirin ve büyümelerini bekleyin.

Bitkiyi saksıda edindiyseniz başlı başına iki ana yöntem var. Birincisi, bitkiyi saksılardan ayırmak, ardından makas kullanarak bitkileri / 1 cm küçüklüğünde parçalara bölmek. Taşyünü de dahil olmak üzere bunları alt tabakaya dikin ve akvaryumunuza bağlı olarak bitki bir hafta kadar sonra büyümeye başlayacaktır.

Daha fazla zaman alan, ancak çok ekonomik bir yöntem de mevcuttur. Tek tek gövdeleri cımbızla koparmak ve bunları ayrı ayrı dikmek. Böylece alt tabakanın üzerinde yalnızca birkaç yaprak kalmasına izin verilir. Bu yöntemle nispeten geniş bir alanı kaplamak mümkündür, fakat oldukça zahmetlidir.