Discus Bakımı

discus bakımı

Discuslar, muhteşem renkleri ve büyük, dairesel şekilleri ile tanınan, en güzel tatlı su balıklarındandır. İlk kez discus akvaryumu kurmak isteyenlere pratik tavsiyeler ve faydalı ipuçları sunduk.

Discus İçin İdeal Sıcaklık Nedir?

Su sıcaklığını yükseltmek,discusu mutlu etmenin en basit yoludur. 29-30 derece olmasını  tavsiye ediyoruz.Isı yüksek tutulduğunda, discusunuz daha aktif hale gelir, metabolizmaları iyi çalışır, daha hızlı büyürler ve daha iyi renkler gösterirler.Dikkate alınacak diğer çevresel koşullar arasında pH ve su sertliği bulunur. Deneyimlerimize göre, hem vahşi yakalanan hem de tutsak yetiştirilen discusların, pH seviyeleri 6.8 ile 7.6 arasında olduğunda iyi performans gösterdiği görülmüştür. Discus yavrularını yetiştirmeye ve büyütmeye odaklanırsanız, çok daha düşük pH ve su sertliğine ihtiyacınız vardır.

Discus için Hangi Boy Akvaryuma İhtiyacınız Var?

Büyük her zaman daha iyidir, bu nedenle  300 litrelik veya daha büyük bir akvaryumu tavsiye ediyoruz. 200 litrelik bir akvaryum da yapabilirsiniz, ancak o zaman çok fazla su değişimi yapmak zorunda kalırsınız.

Doğaları gereği eğitilebilir  ve kendi türlerinden büyük bir grupla birlikte olduklarında  çok daha mutlular.Ayrıca, bir çiklit türü olarak, eğer uygun büyüklükte bir grupla birlikte değilse, birbirlerine zorbalık yapmaya baslayabilirler

Discus Günlük Su Değişikliklerine İhtiyaç Duyar mı?

Duruma göre değişir.Su değişikliklerinin amacının atık birikimini gidermek olduğunu unutmayın. Bu nedenle, su değişimlerinin miktarı ve sıklığı gerçekten her akvaryum için değişir. Göz önünde bulundurulması gereken birkaç nokta arasında tankınızın ne kadar büyük olduğu, kaç balığa sahip olduğunuz, onları ne kadar beslediğiniz ve ne kadar biyolojik filtrasyonunuz (örneğin, faydalı bakteriler ve canlı bitkiler) vardır. Genel bir kural olarak, ekili tanklar için nitrat seviyesinin 40 ppm’den, ekilmemiş tanklar için 20 ppm’den düşük tutulmasını tavsiye ederiz.

Discus ile Hangi Balık Beslenebilir?

Tank arkadaşları iki kriteri karşılamalıdır: yüksek sıcaklıklarda yaşayabilmeli ve yemek için disketi geçemezler. Genel olarak, discus yavaş besleyicilerdir, bu yüzden onları hızlı, kurşun şeklindeki balıklarla (dikenler veya hatta büyük tetra sürüleri gibi) koyarsanız, discus bu yarışı kaybetme eğiliminde olacaktır. Makrakanta, Alman mavi koçanı ve melek balığı gibi diğer sıcak su balıkları bile onlar için çok hızlı olabilir.Onları iyi besledikten sonra, yavaş yavaş kardinal tetralar, Sterbai cory yayın balığı veya belki bir kılçık vatoz eklemeyi düşünün.

Discus Balıkları İçin En İyi Yiyecek Nedir?

Çoğu insan, discus ağızlarının çok küçük olduğunu fark etmeden onlara çok büyük yiyecekler verir. Bu nedenle, yiyecekleri yediklerini, tükürdüklerini ve sonra tekrar ağzına aldıklarını görürseniz, yiyeceğin boyutuyla ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.Discuslar için donmuş kan kurtçukları harikadır. İhtiyaç duydukları tüm besinleri karşılaması için onları çok çeşitli küçük yiyeceklerle beslediğinizden emin olun.

Discus Balıkları Neden Bu Kadar Pahalı?

Bunu daha önce söylemiştik, ancak yavruların yetiştirilmesi ve yetiştirilmesi için tank koşullarının bozulmamış olması gerekiyor. Çok zaman ve emek yoğun bir iştir, özellikle de lepistesler gibi daha ucuz balıklara kıyasla discusların tam yetişkin boyutuna ulaşması daha uzun sürdüğü için. Discus’u yerel yetiştiricilerden, balık mağazalarından ve hatta çevrimiçi olarak satın alabilirsiniz, ancak daha önce hiç discus beslemediyseniz, en iyi tavsiyemiz aşırı fiyatlardan kaçınmanızdır.

Discus Balıklarını Nasıl Mutlu Edersiniz?

Bu bakım kılavuzunun ana fikri stresi azaltmaktır. Isıyı yükseltin, suyu temiz ve dengeli tutun ve doğru şekilde besleyin. Çocukların cama dokunmasına ve tanklarının yakınındaki trafik miktarını sınırlamasına izin vermeyin. Ayrıca, akvaryumlarını çok yüksek ses ve yanıp sönen ışıkların olduğu TV’nin yanına koymayın. Bu utangaç yaratıkların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı olmak için yapabileceğiniz her şey, sağlıklarını ve yaşam kalitelerini iyileştirmede çok yol kat edecektir.Son olarak, kendi stresinizi azaltmayı unutmayın! Birçok yeni başlayan discus sahibi, rahatlamak ve görkemli güzelliklerini takdir etmek yerine yanlışlıkla discuslarına zarar vereceklerinden endişelenmek için çok fazla zaman harcıyor. Bu basit yönergelerle, uzun yıllar boyunca başarılı, eğlenceli bir discus havuzuna sahip olma yolunda ilerlersiniz.

Bunun gibi daha fazla blog yazısı okumak ister misiniz? Facebook sayfamızı beğenerek bize destek olun!