Saç Yosunu

saç yosunu

Saç yosunu neden oluşur?

Birçok yeşil alg gibi, saç yosunu da biyolojik sistemin dengesinin bulunduğu hallerde ortaya çıkar. Yeterli sayıda yosun yiyen akvaryum hayvanı bulunduğunda, saç yosunları kendiliğinden kaybolur. Pek çok yumuşak filamentlere sahip algler, Amano karidesi ve çoğu cüce karides türü gibi omurgasızlar tarafından yenir.

Yeşil iplik algleri gibi, saç yosunu da besin dengesizliği nedeniyle ortaya çıkabilir, örneğin bazı besinler veya CO2 eksik olduğunda. Bununla birlikte, aşırı uzun aydınlatma saatleri veya tankın üzerinde çok yoğun bir ışık bunların oluşmasının bir nedeni olabilir. Alglere, çok sayıda hızlı büyüyen akvaryum bitkileriyle rekabet oluşturmak önemlidir. Sağlıklı ve mutlu bir şekilde büyümeleri için, özellikle makro besinler (NPK) söz konusu olduğunda dengeli bir besin kaynağı hayati önem taşır. Aşağıda bu besleyici unsurların bir listesini ve sudaki önerilen içeriği bulacaksınız. Sıvı gübrelerle birlikte bir CO2 enjeksiyon sistemi kullanmak, sucul bitkilerinize ihtiyaç duydukları her şeyi sağlamayı kolaylaştırır.

20-30 mg / l CO2 içeriği

10 ila 25 mg / l nitrat (NO3)

5-10 mg / l potasyum (K)

0,1 ila 1 mg / l fosfat (PO4)

> 10 mg / l magnezyum (Mg)

Aşağıda, yeşil alglerin en yaygın nedenlerini daha ayrıntılı olarak açıklayacağız:

CO2 Seviyesi

Akvaryum suyundaki çözünmüş CO2 içeriği en iyi miktarda olmalıdır. Güvenilir bilgi elde etmek için test sistemini her dört ila altı haftada bir yenileyin. İdeal CO2 konsantrasyonu yaklaşık 20 ila 30 mg / l’dir ve bu testte yeşil renkle gösterilir.

Işık Seviyesi

Bitkilerin ihtiyaçları ve besin kaynağı ile ilgili olarak ışık çok kuvvetli ise saç yosunu oluşabilir. Başka bir ışık sistemine geçtiğinizde veya ışığınızı uzun süre açık bıraktığınızda, her zaman bitki kütlenizi ve gübreleme rejiminizi bu düzenlemelere göre uyarlayın. Su bitkilerinin ışık ihtiyacının aydınlatma sistemine uygun olması çok önemlidir. Çoğu fidanlık, bitkilerini sınıflandırmak için bir trafik ışığı sistemine sahiptir (yeşil – iddiasız, sarı – orta, kırmızı – zahmetli). Bu aynı zamanda bir bitkinin ne kadar ışığa ihtiyacı olduğuna dair bir ipucudur.

Ayrıca yeni kurulan bir tankta günlük aydınlatma süresinin erken aşamalarda sadece 6 saat gibi oldukça kısa tutulmasını öneriyoruz. Her hafta 30 dakika artırın. Işığınızın çıkışı orta ila güçlü ise, günde en fazla 10 saat açık bırakın. Zayıf ışıklı tanklar 12 saate kadar aydınlatılabilir.

Nitrat Seviyesi

Su bitkilerinde genellikle bodur büyüme, nitrojen eksikliğinden kaynaklanır. Bu, suyun nitrat için uygun su testi ile test edilmesiyle teşhis edilebilir. Bitkiler büyümeyi bıraktığında, özellikle yeşil algler kısa sürede bu durumdan yararlanır ve tankı ele geçirmek için besin dengesizliğini kullanır. İyi sıvı gübrelerle nitrat (NO3) içeriğini hedeflenen bir şekilde artırabilirsiniz. Potasyum veya fosfat gibi diğer makro besinler bu gübreler tarafından eklenmez. Tankınızda nitrat eksikliği varsa, tek seferlik stok gübreleme yaparak içeriği optimum seviyeye yükseltebilirsiniz.Bu önlemle birlikte, haftalık veya günlük olsun, düzenli gübreleme rejiminizi ayarlamanız gerekir.

Besin dengesizliklerine genellikle bakımdaki bir gevşeklik neden olur. Lütfen unutmayın: düzenli su değişimi hayati önem taşır! Haftada bir akvaryum suyunun en az% 50’sini tatlı suyla değiştirin. Temiz, kirletilmemiş su ilavesinin yanı sıra düzenli su değişimi, tankınızda belirli besinlerin birikmesini önler.

Başa çıkmak için

Yukarıda söylediğimiz gibi: Yeşil alglere karşı kullanılan tipik karşı önlemler genel olarak saç yosunlarına karşı da yardımcı olur: yeterli sayıda yosun yiyicinin (örneğin Amano karidesinin) gübre rejiminin optimizasyonu ile birlikte kullanılması sorunları çözecektir.

Saç yosunu tankınızda sadece birkaç noktada büyürse, onları tercihen hidrojen peroksit ile yoketmeyi deneyin.

Tankınız saç yosunlarıyla daha ağır mı istila edilmiş? Onlardan kurtulmak için bir karartma tedavisi deneyin.

Son çare olarak, büyük istila durumunda veya saç yosunlarınız özellikle inatçı bir türe aitse, tankı Algexit gibi yosun öldürücülerle veya hidrojen peroksit ile tam bir temizliğe almanın başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Twinstar veya bir UVC arıtma ünitesi gibi teknik ekipmanlar da suda yüzen alg sporlarını öldürdüklerinden saç yosunlarının çoğalmasını engelleyebilir.

İndirim!

Akvaryum Sifonu

1.80$

Ürün satın al

Kategoriler:

Açıklama

Özellikler: Yarı otomatik su değiştirici. Hızlı ve kolaydır. Akış kontrol teli. Entegre çakıl/balık süzgecine sahiptir. Bu araçla, kiri akvaryumunuzun altından temizleyebilirsiniz. Uzun borusu ile birlikte verilir, hem büyük hem de küçük akvaryumlar için uygundur. Tüp uzunluğu: 143cm,170cm Kullanımı: Çakıl temizleyici başı akvaryuma yerleştirin. Diğer ucunu bir kovaya koyun, ardından pompayı yumuşak bir şekilde bastırın.

Ek bilgi

Malzeme

Plastik

Uzunluk

143cm, 170cm