Japon balığı pul dökülmesi: Sebep ve Çözüm

Japon balığı pul dökülmesi

Japon balığınızın pulları dökülüyor veya soyuluyor mu? Bu sorunla ilk kez karşılaşıyorsanız, evcil hayvanınızın sorununun ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu sadece estetik bir endişe mi, yoksa daha ciddi bir şey mi var? İyi haber şu ki, özellikle stres altındaki Japon balıklarında bu durum nispeten normaldir (ancak görülmesi eğlenceli değildir). Bununla birlikte, birkaç başka sorun bunun olmasına neden olabilir. Bu makalede, farklı nedenleri ve bunlar hakkında ne yapmanız gerektiğini inceleyeceğiz.

Japon Balığı Pulları Neden Dökülür?

Eğer ilk kez balığınızın pullarının döküldüğünü fark ediyorsanız bu büyük bir endişe kaynağı olabilir. Bu durum, balığın bir tür hastalığa yakalandığını düşünmenize neden olabilir, ancak aslında bunun birkaç yaygın nedeni vardır:

Hastalıklar ve Rahatsızlıklar

Endişe verici görünse de, bu genellikle ciddi bir hastalığın işareti değildir. Genellikle bir tür fiziksel yaralanma veya stres faktöründen kaynaklanır. Ancak bazı durumlarda bakteriyel enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları ve hatta parazitler de soruna katkıda bulunabilir. Bu koşullar altında, altta yatan nedene işaret eden ilgili semptomları fark etmelisiniz. Örneğin, damla hastalığı olan bir evcil hayvan şişkin bir görünüm alırken, ciddi bir mantar vakası olanlarda gözle görülür lekeler olabilir veya deri enfeksiyonu belirtileri gösterebilir. Balığınızın pul kaybının bir hastalıktan kaynaklandığından şüpheleniyorsanız, en iyisi hemen bir veteriner hekime veya su ürünleri uzmanına danışmaktır.

Fiziksel Yaralanmalar

Daha önce de belirtildiği gibi, çoğu durumda bu durum fiziksel yaralanmalardan kaynaklanır. Bu, başka bir balıkla veya bir ağla temas yaşamak kadar basit bir şey olabilir. Ayrıca, balığınız üzerinde fiziksel hasara neden olan bir tür tedavi de uygulamış olabilirsiniz, örneğin suya tuz eklemek gibi, bu da dokuların iltihaplanmasına neden olabilir. Çoğu durumda, Japon balıklarının üremesinde yaralanmalar meydana gelir. Bunun nedeni, şiddetli üreyen balıklar olmaları ve erkeklerin bazen çiftleşme sırasında dişileri yaralamasıdır. Yaralanmalar yumurtlamadan veya dişinin yumurta taşımasından da kaynaklanabilir. İlk kez balık yetiştiriyorsanız, yetiştirmesi daha kolay olan türlerle başlamanızı öneririz. Ancak bazı durumlarda, yaralanmalara neyin neden olduğunu anlamanız imkansızdır. Bu durumlarda, pullar tekrar büyüyene kadar destekleyici tedavi sağlamak en iyisidir.

Kötü Su Koşulları

Dengesiz su parametrelerinin evcil hayvanınızın pullarının dökülmesine neden olması muhtemelen şaşırtıcı değildir. Balıklar strese girdiğinde bağışıklık sistemleri zayıflar ve enfeksiyonlara daha yatkın hale gelirler. Bazen balığın pullarına bakarak pulların dökülmesine neden olan şeyin bu olup olmadığını anlayabilirsiniz. Örneğin, damla hastalığı veya bakteriyel enfeksiyonu olan balıkların pulları normalden daha koyu olacaktır. Ancak, su kalitesine bakmadan enfeksiyona neyin neden olduğunu söyleyemeyebilirsiniz. Bunu yapmak için, amonyak ve nitrat seviyelerini kontrol altında tutmak için sık sık su testleri yapın, akvaryumunuzdaki toksinlerden (ilaçlar gibi) kurtulun ve sıcaklığı sabit bir seviyede tutun. Halihazırda bir akvaryum filtreniz yoksa, bir akvaryum filtresi almayı da düşünmelisiniz.

Kötü Beslenme

Besin eksikliği aynı zamanda pul kaybına ve bodur büyüme gibi diğer sağlık sorunlarına da neden olabilir. Bazı besin maddelerinin eksikliğini ilk bakışta teşhis etmek daha zor olabilir. Bununla birlikte, balığınızın olması gerekenden daha az pulunun olduğunu veya normalde olduğu kadar parlak olmadıklarını fark edebilirsiniz. Bu besin eksiklikleri genellikle balık beslenmesinde yeterli protein almıyorsa gelişir, bu nedenle evcil hayvanınızı yüksek proteinli yiyeceklerle beslemeye çalışın. Sağlıklı bir Japon balığı diyeti en az %50 protein içermelidir, bu nedenle bol proteinli kaliteli bir balık yemi aldığınızdan emin olun. Bazı besin maddelerinin aşırı miktarı da sorunlara neden olabilir. Örneğin, evcil hayvanınıza çok fazla pelet vermek sudaki kalsiyum ve fosfor seviyeleri arasında dengesizliğe yol açabilir. Bu nedenle balık yeminizdeki besin maddelerinin tam listesini okumak önemlidir.

Yaşlanma

Japon balıklarının yaşı bazen pullarının sağlığını etkileyebilir. Bir balığın pulları sürekli olarak büyür, bu nedenle yaşlı balıklar genç balıklardan daha büyük pullara sahiptir. Zamanla, daha büyük pullara sahip olanlar doğal olarak pullarını daha sık dökecektir. Bu, evcil hayvanınızın sağlıksız olduğu ya da buna benzeri olumsuz bir durumu olduğu anlamına gelmez; sadece derideki kırışıklıkları arada bir temizlemeniz gerekir. Eğer evcil hayvanınız daha gençse, kırışıklıkları daha az sıklıkta temizlemeniz gerekecektir. Bununla birlikte, evcil hayvanınızın görünümündeki ani değişikliklere dikkat etmelisiniz. Bir anda çok fazla pul kaybederse, bu başka bir sağlık sorununun işareti olabilir.

Pulları Eksik Bir Japon Balığını Nasıl Tedavi Ederim?

Artık Japon balığının pullarını dökmesine nelerin sebep olduğunu daha iyi anladığınıza göre, bir sonraki soruya geçmenin zamanı geldi: Bu sorunu nasıl çözebilirim? Çoğu zaman, bu durum sadece kozmetiktir ve balığınız bir süre sonra iyi olacaktır. Bununla birlikte, balığınız önemli miktarda pul kaybı yaşıyorsa veya aynı akvaryumdaki birkaç balık daha bu sorunu yaşıyorsa, akvaryum koşullarınızın ters gitme ihtimali vardır.

Adım 1: Akvaryum Koşullarını İnceleyin

Eksik pul sorununu gidermek için atılacak ilk adım akvaryumunuzu incelemek ve olası sorunları gidermektir. Bunun nedeni, sağlıklı bir yaşam ortamı olmadan pulların yeniden büyüme sürecinin gerçekleşmesinin pek mümkün olmamasıdır, bu da yapmanız gereken ilk işi tekrar hatırlatır. Su test kitlerini kullanarak nitrat ve amonyak seviyelerinin kontrol altında olduğundan emin olarak başlayın. Bu seviyelerin anormal derecede yüksek olduğunu tespit ederseniz, su değişimi yapmanın zamanı gelmiş demektir. Buna ek olarak, su sıcaklığınıza dikkat edin ve güvenilir aralıkta olduğundan emin olun. Temel bilgileri öğrendikten sonra, Japon balığı akvaryumunuzun evcil hayvanınız için güvenli bir alan oluşturup oluşturmadığını belirlemek için ikinci bir araştırma yapın. Yaralanmalara neden olabileceğinden pürüzlü dekorları kaldırın ve evcil hayvanınızın ihtiyaç duyduğunda yüzmek ve saklanmak için geniş bir alana sahip olduğundan emin olun. Hepsinden önemlisi, akvaryumunuzu temiz ve sağlıklı tutabilecek güçlü bir filtreleme sistemi kullanmayı unutmayın.

Adım 2: Japon Balığınızı Uygun Bir Diyetle Besleyin

Evcil hayvanınızı beslediğiniz yem türü, pullarının ne kadar iyi çıkacağı da dahil olmak üzere genel sağlıklarına ve görünümlerine katkıda bulunacaktır. Balıklarınız için yiyecek seçerken altın kuralı unutmayın: çeşitlilik hayatın baharatıdır. Evcil hayvanlarınız çok çeşitli balık yemi tüketme şansına sahipse, çoğunlukla pelet yememelidir. Mısır bazlı Japon balığı yemlerinden mümkün olduğunca kaçının. Bu tür yiyecekler evcil hayvanınız için iyi bir besin kaynağı değildir ve hatta yetersiz beslenmeye neden olabilir. Balığınızı, ihtiyaç duyduğu besinleri verecek olan hepçil hayvanlara uygun peletlerle beslemek en iyisidir. Evcil hayvanınızın diyetini canlı, taze ve dondurulmuş gıda seçeneklerinden elde edilen besinsel faydalarla desteklemeyi unutmayın. Bu yumuşak yiyecekler daha kolay sindirilir ve bu da iyileşmelerini kolaylaştırır. Sağlıklı bir Japon balığına sahip olmanın anahtarı gerçekten de beslenmedir!

Adım 3: Akvaryumunuza Özel Akvaryum Tuzu Ekleyin

Akvaryumunuza özel akvaryum tuzu eklemek, pulları döküldüğünde yeniden büyümelerini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, suya tuz eklendiğinde evcil hayvanınızın üzerindeki mukus tabakasının daha kolay iyileşebilecek olmasıdır (tatlı su akvaryumlarında da kullanılabilir). Bununla birlikte, suya çok fazla tuz eklemeyin, çünkü çok miktarda tüketilmesi canlılara zarar verebilir. Tuz toksisitesi durumu yaratmadan iyileşmeyi ve yeniden büyümeyi teşvik etmeye yardımcı olacak küçük bir tuz dozu kullanın. Her 19 litre su için 1 çay kaşığından fazlasını önermiyoruz. Tuz eklendikten sonra, durumlarının iyileşip iyileşmediğini görmek için evcil hayvanınızı dikkatle izleyin. Birkaç hafta sonra, dökülen pulların çoğu tamamen büyümüş olmalıdır. Ancak bazı durumlarda bu beklenenden daha uzun sürebilir.

Adım 4: Bir Balık Veterinerine Götürün

Yukarıdaki tüm adımları denemenize rağmen bir sonuç alamazsanız, kesinlikle bir veterinere götürmenizin zamanı gelmiş demektir. Japon balıkları, durumlarını açıklayabilecek bir enfeksiyon veya başka bir sorun varsa antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Bu adım sadece son çare olarak düşünülmelidir (diğer birçok yöntemi denedikten sonra), evcil hayvanınızı bir veteriner hekime götürmek onun sağlığına kavuşması için en iyi şansı sağlayacaktır. Veterineriniz balığınızın durumunun altında yatan nedeni tedavi edecek ve ayrıca yeniden büyümeyi teşvik edebilecek tedavi seçenekleri sun

acaktır. İster yeni yöntemlerle ister yeni ürünlerle olsun, sevgili dostunuzun pulları çok geçmeden yeniden büyümeye başlayacaktır.

Sonuç Olarak

Evcil hayvanınızın pullarını kaybetmesinin birçok nedeni olabilir, ancak bu paniğe kapılmanız gerektiği anlamına gelmez. Bu kılavuzla, bir Japon balığının kaybolan pullarını yeniden büyütmek ve gelecekte bunun olmasını nasıl önleyeceğiniz hakkında bilmeniz gereken her şeye sahip olacaksınız. Balıkların yaşayan canlılar olduğunu ve bazen tıpkı sizin gibi hastalanabileceklerini veya yaralanabileceklerini unutmamak önemlidir! Bununla birlikte, bol sevgi ve uygun bakımla, evcil hayvanınız kısa sürede tam gücüne geri dönecektir.