Japon balıkları ne kadar sürede büyür? Hızlandırmak mümkün mü?

japon balıkları ne kadar sürede büyür

Japon balığınızın büyümesinin ne kadar süreceğini merak ediyorsanız, cevap şu: Yılda yaklaşık 2.5 santim. Bu doğru; eğer bir Japon balığınız varsa, her 365 günde 2.5 santim büyümesini bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, yaşamlarının ilk birkaç ayında çok daha hızlı büyüyeceklerdir.

Yavru Japon Balıkları Ne Kadar Hızlı Büyür?

Yaşamının ilk birkaç ayında, bir Japon balığının büyüme hızı muazzam olacaktır! Aslında, yumurtadan çıktıktan sonra, Japon balığı yavrularınızın boyunun iki katına çıktığını bile fark edebilirsiniz (mükemmel koşullarda). Japon balığı yavrularınız büyürken nelerle karşılaşabileceğinizi biraz daha açıklayalım.

1. hafta:

Japon balığı yumurtalarının çatlaması 4 gün sürecektir ve bundan sonra yavrular tankınızın veya havuzunuzun içinde yüzmeye başlayacaktır. Japon balığı yavruları ilk yumurtadan çıktıklarında sadece 4,5 mm uzunluğunda olacaklardır! Ancak, 3 gün sonra boyutları 5 mm’ye çıkmış olmalıdır.

2. hafta:

İkinci hafta boyunca yavrular yaklaşık 7 mm boyutuna ulaşmalıdır. Bunu bir perspektife koymak gerekirse, bu aslında boyutta %40’lık bir artış demektir! 2. hafta boyunca, kuyruk yüzgecinin son derece belirgin olduğunu da fark etmeye başlamalısınız.

3. Hafta

Üçüncü haftada, daha coşkulu bir büyüme fark edeceksiniz. Boyutlarının %50 oranında artması tamamen mümkündür ve aslında beklenen bir şeydir! Bu hafta boyunca 11 mm’ye kadar büyüyeceklerdir. Bu esnada sırt yüzgecini de fark etmeye başlamalısınız.

4. Hafta

  1. hafta büyümenin yavaşlamaya başladığı zamandır. Japon balığınız 3. haftada büyük bir boyut artışı yaşarken, 4. haftada yalnızca %20’nin biraz üzerinde büyüyerek 13,5 mm boyutuna ulaşabilir. Ancak en dikkat çekici değişiklik, anal ve karın yüzgeçlerin gelişmesinin yanı sıra sırt yüzgecinin de tamamen gelişmiş hale gelmesidir.

5. Hafta

  1. hafta boyunca yine boyutlarında yalnızca yaklaşık %20’lik bir artış beklemelisiniz. Bu noktada, 16 mm uzunluğa ulaşacaklardır. Tüm yüzgeçleri 5. hafta boyunca tamamen gelişecek ve renklerinin koyulaşmaya başladığını fark edeceksiniz.

6. Hafta

Büyüme artık yavaşlamaya başlar. Japon balığınız şimdi yaklaşık 18 mm uzunluğa ulaşmalıdır (%12,5’lik bir boyut artışı). Gözleri çıkıntı yapmalı ve pullarının rengi koyulaşmalıdır.

7. Hafta

Yedinci hafta boyunca pek bir şey olmaz. Daha fazla büyüme fark edeceksiniz; tipik olarak, bu zamanlarda, 22 mm boyutunda olmalıdırlar.

8. Hafta

  1. haftada, yaklaşık 25,4 mm boyutuna ulaşacaklardır. Yaklaşık %15’lik bir artış.

9. Hafta ve Sonrası

  1. haftadan itibaren Japon balığınızın büyüme hızının önemli ölçüde yavaşlamasını bekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, doğru koşullarla Japon balığınızın daha hızlı büyümesine yardımcı olmak mümkündür!

Japon Balığının Büyümesini Ne Engelleyebilir?

Herkes Japon balığının olabildiğince büyük ve hızlı büyümesini ister; bu nedenle, büyümelerini engellemediğinizden emin olmak için hatırlamanız gereken bazı şeyler var! İşte hatırlanması gereken bazı önemli noktalar.

Yeterince Büyük Bir Tank

Bu, Japon balığınızın ne kadar hızlı büyüyeceği konusunda son derece önemli bir faktördür. Onları tuttuğunuz tankın yeterince büyük olduğundan emin olmanız gerekir. Yeterince büyük değilse, büyümeleri bodur kalır ve asla tam boyutlarına ulaşamayabilirler!

Japon balığınızı EN AZ 115 litre büyüklüğünde bir tankta tutmalısınız; ancak daha büyüğü her zaman daha iyidir. Bunun üzerine, her birinin yeterli alana sahip olduğundan emin olmak için her ek Japon balığı için 40 litre eklemelisiniz.

Su Kalitesi

Akvaryumunuzdaki su en yüksek kalitede değilse, bu durum Japon balığınızın nasıl büyüyeceğini etkileyece

ktir. Örneğin, hasta olma olasılıkları çok daha yüksektir. Sadece sudaki bakteri, parazit ve mantarlardan değil, aynı zamanda amonyak birikiminden de.

Su kalitesini olabildiğince iyi tutmaya yardımcı olmak için, haftalık su değişimi yaptığınızdan, filtre kullandığınızdan ve tankı aşırı doldurmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Tüm bunları yapmak kaliteyi yüksek tutacak ve Japon balığınızın daha hızlı büyümesine yardımcı olacaktır.

Sıcaklık

Ayrıca su sıcaklığının da mükemmel olduğundan emin olmalısınız. Genel olarak, Japon balıkları 20° ila 23,5°C arasındaki sıcaklıkları severler. Ancak, Japon balığı türünüzün sıcaklık ihtiyaçlarını kontrol etmelisiniz. Örneğin, shubunkinler 15,5° ile 21°C arasında bir sıcaklığı tercih ederler.

Sıcaklık çok düşükse, Japon balığınızın metabolizması yavaşlar ve o kadar hızlı büyüyemez. Aynı şekilde, sular çok sıcak olduğunda, metabolizmaları çok fazla artabilir, strese neden olabilir, hastalık ve rahatsızlıklarla sonuçlanabilir, bu da büyümeyi yavaşlatabilir.

Tankın Aşırı Kalabalık Olmadığından Emin Olun

Tankınız aşırı kalabalıksa, Japon balığınızın büyümesini büyük ölçüde engellersiniz. Sadece yiyecek için rekabet etmekle kalmayacaklar, aynı zamanda düzgün bir şekilde büyümek için yeterli alana sahip olamayacaklardır. Strese girecekler, bu da bağışıklık sistemlerini etkileyecek ve sonunda kavga edebilir veya tüm enerjilerini diğer balıklardan alanlarını savunmak için harcayabilirler.

Bu yüzden ne yaparsanız yapın, tankınızı aşırı kalabalıklaştırmadığınızdan emin olun.

Bodur Bir Japon Balığı Hala Büyüyebilir mi?

Dürüst olmak gerekirse, bu gerçekten Japon balığınızın çevresindeki ortamı ne kadar erken değiştirdiğinize bağlıdır. Henüz yavruyken büyümelerinin yavaşladığını fark ederseniz, hızlı bir şekilde büyümelerine yardımcı olmak tamamen mümkündür.

Bununla birlikte, olgunlaşan veya uzun süre bodur kalan Japon balıkları asla tam boyutlarına ulaşamayabilir ve bundan sonraki büyümeleri yavaş olmaya devam edebilir.

Japon Balığınızın Daha Hızlı Büyümesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

Japon balığınızın büyümesini dramatik bir şekilde hızlandıracak bir numara olmasa da, mümkün olduğunca uzun süre en yüksek büyümeye ulaşmalarını sağlamak için yapabileceğiniz şeyler var! İşte Japon balığınızın daha hızlı büyümesine yardımcı olabileceğiniz bazı yollar.

Doğru Beslenme

Japon balığınızı zaten doğru şekilde besliyor olmalısınız. Ancak doğru beslenme, Japon balığınızın büyümesini hızlandırmaya da yardımcı olabilir.

Beslenmelerinin temeli yüksek kaliteli balık yemlerinden gelmelidir. Japon balıkları için özel olarak üretilmiş balık yemleri en iyi seçimdir. Ayrıca, özellikle henüz yavruyken diyetlerinin yüksek protein içerdiğinden emin olmalısınız, çünkü bu onların büyümesinin yapı taşı olacaktır.

Su piresi ve salamura karides, Japon balıklarınızı besleyebileceğiniz en iyi et türlerinden bazılarıdır! Bununla birlikte, onların hepçil olduklarını unutmayın, bu nedenle diyetlerini sebzelerle de doldurduğunuzdan emin olun! Haşlanmış kabak ve kabuğu soyulmuş bezelye de harikadır.

Yüksek Kaliteli Balık Seçin

Yüksek kaliteli Japon balığı satın almıyorsanız, ne yaparsanız yapın hızlı büyüyemeyebilirler. Kötü genetik zayıf, hastalıklı balıklar üretirken, iyi genetik size doğal olarak daha hızlı büyüyecek balıklar verecektir.

Aslında, zayıf genetiğe sahip bir balık seçerseniz, büyüyecekleri boyutu ve hızı ciddi şekilde sınırlarsınız. Bir yetiştirici seçerken, yalnızca kâr amacıyla balık yetiştiren zincir mağazalardan kaçınmalı ve bunun yerine bir yetiştiriciye gitmelisiniz. Balıklar daha pahalı olsa da, daha uzun yaşamaları ve daha hızlı büyümeleri çok daha olasıdır.

Özet

Artık Japon balığınızın ilk birkaç yıldan sonra yılda yaklaşık 2.5 santim büyümesini bekleyebileceğinizi biliyorsunuz. Bununla birlikte, ilk birkaç yıl boyunca ve özellikle yaşamının ilk yılında, Japon balığınız coşkulu bir büyüme geçirecektir.