Kiraz Barb

kiraz barb

Yayılımı

Kelani ve Nilwala nehir havzalarıyla sınırlı olduğu Sri Lanka’nın yağmurlu güneybatı bölgesine özgüdür.

Kiraz Barb’ın Maksimum Standart Uzunluğu

40 – 50 mm.

Akvaryum Boyutu

En az 60 ∗ 30 cm veya eşdeğeri taban boyutları gereklidir.

Bakımı

Koyu bir alt tabakaya sahip bir düzende daha iyi renklenme gösterme eğiliminde olmasına rağmen, dekor seçimi özellikle kritik değildir.

Bazı yüzen bitkilerin, dalgaların karaya attığı odun köklerinin veya dallarının ve yaprak çöpünün eklenmesi genelde daha doğal bir his veriyor.

Filtrasyonun özellikle güçlü olmasına gerek yoktur.

Su Koşulları

Sıcaklık: 20 – 27 ° C

pH: Mağazalarda bulunan çiftlikte yetiştirilen balıklar, su kimyası söz konusu olduğunda oldukça uyumludur ve 6.0 – 8.0 aralığında gayet mutlu olacaklardır. Yabani hayvanların hafif asidik koşulları nötr koşullara tercih etmesi muhtemeldir.

Sertlik: 36 – 357 ppm. Yabani balıklar muhtemelen bu aralığın alt ucunda daha iyi hissedecektir.

Beslenme

Yabani balıklar muhtemelen diatomlar, algler, organik artıklar, küçük böcekler, solucanlar, kabuklular ve diğer zooplanktonlarla beslenen avcılardır.

Akvaryumda kolayca beslenir, ancak Daphnia ve Artemia gibi küçük canlı ve dondurulmuş yiyeceklerin yanı sıra, en azından bir kısmı kuru pullar ve granüller de sunulmalı

Davranış ve Uyumluluk

Genel olarak çok huzurludur ve bu onu akvaryumların ideal bir sakini yapar.

Su kimyası açısından özel bir talepte bulunmadığından, diğer küçük cyprinidlerin yanı sıra gökkuşağı balıkları ve kedi balıkları da dahil olmak üzere hobi balıklarının birçoğuyla birleştirilebilir.

En az 6-10 örnek satın alınmalıdır. OnLARI bu kadar çok tutmak, balıkları daha az ürkek yapmakla kalmaz, aynı zamanda daha etkili, doğal görünümlü bir görüntü sağlar ve erkekler, belirgin rakiplerin varlığında daha iyi renkler geliştirir.

Cinsiyet Ayrımı

Yetişkin erkekler, özellikle yumurtlama durumundayken, kadınlardan belirgin şekilde daha küçük, daha ince ve daha renklidir.

Bazı süs türlerinin, kırmızı pigmentasyonu kalıcı olarak korumak için hat yetiştirildiği görülmektedir.

Kiraz Barb Üreme

Bu balıklar ebeveyn bakımı göstermeyen yumurta saçmayan yumurtlayanlardandır.İyi durumda olduklarında ve olgun bir akvaryumda sık sık yumurtlayacaklardır

Bununla birlikte, verimi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, daha kontrollü bir yaklaşım gerekir. loş bir aydınlatma ve daha küçük bir akvaryum gibi…

Alternatif olarak, tankın çoğunun Taxiphyllum spp gibi ince yapraklı bir bitki ile doldurulması. veya yumurtlama bezleri de iyi sonuçlar verebilir.

Suyun kendisi, yukarıda önerilen aralığın üst ucuna doğru bir sıcaklıkla hafif asidik ila nötr pH değerinde olmalıdır.

Bazen yetişkinler şans verilen yumurtaları yerler ve yendiği fark edilir edilmez balıklar çıkarılmalı ve başka yere alınmalıdır.

Yavrular ilk birkaç gün infusoria sınıfı yiyeceklerle beslenmelidirler.

Anavatanı hakkında daha fazla bilgi

Güneybatı Sri Lanka’nın sulak bölgesi, çoğu Mart ve Ağustos ayları arasındaki sırasında olacak şekilde yıllık 2000-3000 mm yağış alan bir alandır.

Hava sıcaklığı yıl boyunca 25 – 27 ° C arasında oldukça sabittir, kuraklık ve iklim değişikliği sene boyunca pek de görülmez.

Bu tür koşullar, 1000 m altındaki rakımlarda tropikal yağmur ormanlarının gelişmesine yardımcı olur.

Sri Lanka’da bu ormanlar yalnızca yağmurlu alanlarda bulunur ve ülkedeki endemik flora ve faunanın önemli bir kısmına nemli, sıcak iklimi ile olağanüstü yerel biyoçeşitliliğe ev sahipliği yapar.

 1990 ve 2005 arasında tarımı için ve İngiliz sömürge yönetimi altındayken iç savaş sırasında bitki örtüsünün % 35’inden fazlası kayboldu.

2006 yılı itibarıyla eski ormanın yalnızca% 4,6’sı kalmıştır, kalanlar alanlar küçük topluluklar olup çoğu 10 km²’den daha az alanları kaplamaktadır bunların bir kısmı şu anda resmi olarak korunan rezervlerdir.

Kottawa Ormanı bunlardan biridir ve birleşik Kottawa-Kombala ormanı yaklaşık 1600 hektarlık bir alanı kaplasa da, sadece 15-20 hektarlık ıslak, yaprak dökmeyen ormandan oluşur.

Berrak veya hafif lekeli, sığ su içeren bir dizi küçük, bozulmamış akarsu rezervi ormandan geçmektedir ve bunlar, menzili boyunca kiraz barb‘ın tipik yaşam alanlarını temsil etmektedir.

Az miktarda güneş ışığı orman tabanına nüfuz edebilir, bu nedenle su habitatları gölgelidir ve su sıcaklığı nispeten soğukken, iletkenlik ve sertlik genellikle düşük ve pH hafif asitlidir.

Marjinal bitki örtüsünün kökleri nadiren su tabanına ulaşabilir.

Öneriyoruz

Kiraz barb, yeni başlayanlar için bir seçimdir ve akvaryum hobisinde en yaygın türlerin arasındadır.

Satışa sunulan balıkların büyük çoğunluğu ticari bir temelde yetiştirilmektedir ve albino ve “süper kırmızı” formlar dahil olmak üzere seçerek yetiştirme yoluyla çeşitli süs türleri geliştirilmiştir. Bunların bakımı standart balığınki ile aynıdır.