Lepistes fanusta yaşar mı? Dikkat!

Lepistes fanusta yaşar mı?

Lepistes balıklarını cam bir fanusta tutmak kulağa çok ilginç ve eğlenceli gelebilir. Ancak, yeni başlayanların çoğu, özellikle filtrasyon veya hava taşı olmayan balık fanuslarının balıkları öldüreceği konusunda hiçbir fikre sahip değildir.

Cam Fanus Balıklar İçin Uygun Değil

Peki, lepistesleri cam bir fanusta yaşayabilir mi? Lepistes balıklarını cam bir fanusta tutmalı mısınız?

Hayır, lepistesleri cam bir fanusta tutmamalısınız. Aslında, herhangi bir balık türünü cam bir fanusta tutmaktan kaçınmalısınız.

Fanusta Hangi Balıkları Tutabilirsiniz?

Bir Fanusta Hangi Balıkları Tutabilirsiniz? Lepistesleri veya başka bir balığı cam bir fanusta tutmanızı önermiyorum. Bazı güzel bitkilerle bu fanusta görsel bir şölen oluşturabilir ve ondan güzel bir su manzarası yapabilirsiniz, ancak içinde balık tutmak kötü bir fikirdir.

Birçok insan küçük balıkları veya beta balıklarını bir fanusta tutmaya çalışır, çünkü havalı bir fotoğrafta gördükleri şey budur.

Cam bir fanus balıklar için ölüm fermanıdır. Çoğu deneyimli balık bakıcısının cam fanusu “ölüm fanusu” olarak adlandırması tesadüf değildir.

Neden Cam Fanus Kullanmamalısınız?

Balıklar Neden Bir Fanusta Yaşayamaz?

Her şeyden önce, balıklara karides ve salyangozlardan çok daha fazla yaşam alanı gerekir. Ayrıca daha büyük atık üreticileridirler.

Lepistesler diğer akvaryum balıklarına kıyasla daha az atık üretmelerine rağmen, yine de suyu kirletirler. Bir akvaryum genellikle 4-12 litre büyüklüğünde olsa da, az miktardaki su hacmi üretilen toksinleri seyreltemeyecektir.

Küçük su hacmi de sıcaklık, su parametreleri ve oksijen seviyesi açısından çok dengesizdir.

Bir akvaryum kuran bu işe yeni başlamış kişiler, genellikle suya herhangi bir filtreleme veya havalandırma eklemezler. Filtrasyon bir balık akvaryumunda çok önemli bir unsurdur. Havalandırma gerekli olmayabilir, ancak iyi bir oksijen değişimi sağlamak için yüzey çalkalaması şarttır.

Balık Fanusunda Filtre Kullanılabilir mi?

Evet, bir fanusa filtre kurabilirsiniz. Yine de çok fazla seçeneğiniz yok. İç filtre veya arkaya asılan filtrelerden kullanamazsınız.

Cam haznenin kenarına küçük bir arka filtre takamazsınız. İç filtreyi de cama yapıştıramazsınız.

Bir sünger filtre veya harici bir teneke kutu filtre ekleyebilirsiniz. Çoğu teneke kutu filtre küçük bir fanus için çok fazla güçlüdür. Elinize küçük performanslı bir teneke kutu filtre alabilirseniz veya kendiniz bir teneke kutu filtre yapabilirseniz, bu mantıklı olacaktır.

Yine de, oldukça bariz olan yüzme alanı eksikliğinden bahsetmedim.

Lepistesleri Nano Tankta Tutmak

Lepisteslerinizi küçük bir fanusta tutmak yerine, bir nano tank seçmek isteyebilirsiniz. Nano tank neden cam bir fanustan daha uygundur?

Nano tanklar cam fanuslardan biraz daha büyüktür. Çoğu akvaryum 4-12 litrelik iken, küçük bir nano

tank 20 litreliktir. Lepistes beslemek için en az 20 litrelik bir akvaryum öneriyoruz.

Nano balık tankları genellikle bir filtre ile birlikte gelir. Neredeyse her tür filtre veya ısıtıcı üzerine monte edilebilir. Çok fazla alanınız yoksa, ancak etrafta yüzen güzel lepistesleri izlemek istiyorsanız, bir nano balık tankı edinin.

Bu nano tanklarda 3-5 lepistes, bazı güzel canlı bitkiler tutabilirsiniz ve masanızda da çok fazla yer kaplamaz.

Sonuç

Hiç şüphe yok ki; balık fanusları insan gözüne çok çekici gelebilir. Ancak lepistesleri cam bir fanusta tutmak sorumsuzluktur.

Masanızın üzerinde cam bir fanustan hoşlanıyorsanız, biraz dalgaların karaya attığı odunla güzel bir bitkili su manzarası oluşturun ve içine birkaç salyangoz ve karides ekleyin. Ama lütfen balık koymayın.