Moli Balığı

moli balığı

Moli balığının bakımı kolay olduğu için akvaryum balıkçılığına yeni başlayanlar için idealdir.

Farklı renk ve şekillerde birçok çeşidi vardır. Bu makalemizde moli balığının bakımı ve bu balıkla ilgili merak ettiğiniz tüm detaylı bilgileri paylaşıyor olacağız.

KategoriDeğerlendirme
Bakım Seviyesi:Kolay
Mizaç:Sakin
Renk Formu:Çeşitli
Ömür:5 yıla kadar
Size:11,5 cm’e kadar
Beslenme:Hepçil
Aile:Lebistesgiller
Minimum Akvaryum Boyutu:38 litre
Akvaryum Özelliği:Tatlı su
Uyumluluk:Sakin balıklar

Genel Bilgiler

Moli balığı lepistes ailesinden olan tatlı su balıklarıdır. Dayanıklı ve uyumlulardır.

Bu balıklar Amerika kıtasına özgüdür, ancak yaşam alanları önemli ölçüde değişebilir.

Çok popüler bir balık grubudur. Çoğu tür dayanıklıdır ve bakımı kolaydır. Bu nedenle akvaryum balıkçılığına yeni başlayanların ilk tercihleri arasındadırlar. Huzurlu topluluk akvaryumlarında yaşayabilirler. Sağlıklı bir ortamda tutulursa, 5 yıla kadar yaşayabilirler.

En popüler tatlı su balıklarından biridir.

Davranışları

Çoğu zaman barışçıl bir grupturlar ancak kalabalıkta veya agresif akvaryum balıkları ile bir arada olurlarsa saldırganlık belirtileri gösterebilirler.

Bu nedenle, akvaryumlarının yeterince büyük olması ve uygun akvaryum arkadaşlarına sahip olmaları önemlidir.

Aktif bir balık türüdür. Bunun gibi aktif balıklardaki kişilikleri tespit etmek kolaydır. Onları bir süre izlemek, bireysel farklılıklarını fark etmenizi sağlayacaktır.

Moli Balığı Çeşitleri ve Görünümleri

Pek çok moli balık çeşidi vardır. Ana farklılıklar renkler ve desenleridir, ancak bunun yanında boyutları ve şekilleri de farklılık gösterebilir.

Normal moli, düzleştirilmiş bir gövdeye sahiptir. Ortası uzundur ve ağzı da bir noktaya doğru daralır. Diğer ucunda ise şeffaf veya renkli olabilen büyük bir yelpaze olan kuyruk yüzgeci bulunur.

Sırt yüzgeci, kuyruk yüzgecine benzeyen bir yelpaze şeklinde kalkık veya vücuda daha düz bir şekilde yaslı olabilir.

Bu balıkların çiftleşmeleri kolaydır. Dişilerin bir yelpaze şeklinde yayılan anal yüzgeci vardır, erkeğin yüzgeci ise daha sivridir. Dişiler daha büyüktür.

Ev akvaryumları için popüler moli türleri şunlardır:

Siyah Moli Balığı

Bu balıkların her yeri siyahtır.  Bunun dışında, sıradan moli ile neredeyse aynılardır.

Sailfin Moli

Bu çeşit, birçok farklı renk ve desendedir. En ayırt edici özelliği, başının hemen arkasından kuyruğuna kadar uzanan geniş sırt yüzgecidir.

Lir Kuyruk Moli

Lir kuyruk yüzgeci nedeniyle dikkat çeker. Yüzgecin üstü ve altı, balığın geri kalanının arkasından geçen noktalara doğru daralan şekilde görünür..

Diğer popüler türler: Dalmaçyalı, Balon, Kırmızı, Beyaz ve Turuncu molidir.

Yaşam Alanı ve Akvaryum Koşulları

Vahşi doğada, bir molinin yaşam alanı değişebilir. Tuzlu sulara, tolerans ve yüksek hidrojen sülfür seviyeleri dahil olmak üzere birçok farklı su koşullarına adapte olmuşlardır.

Çoğunlukla Kuzey ve Güney Amerika’daki nehirlerin ve akarsuların sığ kısımlarında bulunurlar. 

Bulundukları sularda bol miktarda bitki bulunur. Genellikle bunları barınak olarak kullanırlar, ancak üreme için de bu bitkiler önemlidirler. 

Suyu ılık, pH ise hafif alkali olmalıdır.

Akvaryum Düzeni

Akvaryum dibinde bir kumlu alt tabaka ve bitkiler olmalıdır.

Bunun gibi tropikal bir balık, 22-25,5 °C sıcaklıkları korumak için bir akvaryum ısıtıcına ihtiyaç vardır.

Suyun PH’ı 6,7 ile 8,5 arasında ve sertliği 20-30 KH arasında tutulmalıdır.

Standart akvaryum aydınlatması yeterli olacaktır. Başka herhangi bir özel ekipmana da (su / hava pompası gibi) ihtiyacınız yoktur.

Gereken Akvaryum Boyutu ve Su Miktarı

Bir moli balığın en az 38 litrelik bir akvaryuma ihtiyacı vardır. Bu boyut, türe bağlı olarak dört adete kadar uygun olacaktır. Ancak yelken yüzgeçli olanlar gibi daha büyük moliler 113,5 litrelik bir akvaryuma ihtiyaç duyacaktır.

Akvaryuma eklenecek her moli için yaklaşık 11 litrelik bir suya  ihtiyaç olacaktır.

Akvaryum Arkadaşları

Huzurlu balıklar olarak diğer balıklara yaşamada herhangi bir sorun yaşamayacaklardır. Bu nedenle diğer barışçıl türler ile bir arada olabilirler.

Birlikte en iyi yaşayabileceği balıklardan bazıları şunlardır: Kiraz Barb, Kahverengi Çöpçü Balığı, Danio, Cüce Gurami, Harlequin Rasbora, Platy, Gül Barbus, Tetra, Zebra Loach

Büyük ve agresif balıklarla bir araya getirmekten kaçınılmalıdır.

Birden Fazla Moli Balığını Bir Arada Tutmak

Onları en az dört veya daha fazla gruplar halinde tutmalısınız. Erkeklerin onları taciz ettiği bilindiğinden, grup çoğunlukla dişilerden oluşmalıdır. Üreme sırasında saldırganlık gösterebilirler.

Besleme

Hepçil oldukları için besleyebileceğiniz birçok farklı yiyecek türü vardır. Vahşi doğada küçük omurgasızları yeseler de çoğunlukla bitkiler ve alglerle beslenirler. 

Yosun, beslenmelerinin büyük bir bölümünü oluşturur. Ayrıca mutfağınızdan küçük yeşil sebze parçalarını da kullanabilirsiniz. Marul, ıspanak ve kabak verebilirsiniz. 

Pul ve pelet gibi yapay yiyecekler kolay bir seçenektir. Geniş bir besin yelpazesi sağlamak için bunları diğer yiyeceklerle desteklemeye çalışın.

Canlı ve donmuş yiyecekler mükemmel protein kaynaklarıdır. Canlı yemler, balıkların beslenme sırasında oldukça dikkatlerini çeker.

Günde iki kez, küçük miktarlarda besleyin. Bu, sindirim sistemlerinin yiyecekleri öğütmesini sağlar. Onlara iki dakikada bitirebilecekleri kadar yem vermelisiniz.

Moli Balığı Üretimi

Moli balıklarının yumurtaları vücutlarının içinde gelişir, böylece canlı yavrular doğurabilir.

Esaret altında üretmesi en kolay balık gruplarından biridir ve düzenli olarak çiftleşeceklerdir.

Bir yetiştirme akvaryumundaki koşulların mükemmel olması, suyun ve genel olarak akvaryumun temiz olması gerekir.

Su sıcaklığını hafifçe yükseltmek çiftleşmeyi başlatmaya yardımcı olabilir. Dişiler genellikle en büyük erkeklerle çiftleşmeyi seçerler.

Döllenmeden sonra yavruların serbest bırakılması 35-45 gün sürecektir. Daha büyük dişiler 100’e kadar yavrulayabilir. Yavrulama sonrası yavruların yetişkinlere yem olmaması için ayrı bir akvaryuma alınması gerekir.

Yetişkinlerle aynı yiyecekleri yiyebilecek kadar büyüyene kadar onları kırık pullarla besleyebilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Moli balığının hamile olduğu nasıl anlaşılır?
Cevap: Dişinin karnı normalden çok daha büyük olacak şekilde şişecektir. Özellikle akvaryumdaki diğer moliler ile karşılaştırıldığında kolayca hamile olduğu fark edilecektir.

Soru: Moli balığı yavruları nasıl görünür? Bakımı nasıl yapılmalıdır?
Cevap: Yavrular, büyük siyah gözlü yetişkinlerin küçük versiyonlarına benzer. Renkler türe göre değişecektir. Yavruları yetişkinlerle benzer boyuta gelene kadar ebeveynleri dahil diğer balıklardan ayrı tutulmalıdır.

Sonuç

Moli balıkları topluluk akvaryumları için harika bir seçimdir. Doğru akvaryum arkadaşlarıyla bir arada tutmanız yeterlidir.

Büyük veya agresif balıklardan kaçınmanız gerekir.

Besleme konusunda bir problem yaşamazsınız, birçok farklı yemek türünü yiyebilirler.

Genel olarak, doğru akvaryuma sahipseniz, bakımı çok kolaydır. Karşılığında üremesi kolay, bol renkli, çok sayıda aktivite sergileyen bir grup balık elde edersiniz.