Mücevher Balığı Yavru Bakımı

mücevher balığı yavru bakımı

Bebeklerini yiyen balıkların aksine, erkek ve dişi mücevher balığı yavrularına bakmak için iş birliği yapar.

Ancak, ebeveynlerin yavrulara kusursuz biçimde bakmasını beklemek doğru değildir. Müdahale ederek yavruların en azından bir kısmının hayatta kalmasını sağlayabilirsiniz.

Ebeveynlerin Yavruya Bağını Anlamak

Erkek ve dişi mücevher balıkları genellikle üreme mevsimi dışında pek iyi geçinemezler. Çiftin geçinebilmesi ve yavrularına bakması için, aynı amaçla birbirine bağlı olduklarını hissetmeleri gerekir. Bu amaç yavrularını potansiyel avcılara karşı korumak ve üreme alanlarını korumaktır. Uygun ortamı sağlanamazsa, bağlanmazlar ve yavrularını yerler.

Barınak Gereksinimi

Mücevher balıkları potansiyel yırtıcılar olduğundan, yavrularını koruma içgüdüsüyle hareket ederler, onları bir topluluk akvaryumundan kendi akvaryumunlarına çıkarmak iyi bir fikir değildir. 190 litre veya daha büyük bir akvaryumunuz olmalıdır. Bu, çiklitlerinizin bir bölgeyi belirlemesi ve yavrularının çoğunun yenilmesini önlemesi için yeterli bir büyüklüktür. 

Yavruları Besleme

Yavrular ilk yumurtadan çıktığında, vitellus keselerinden besin alırlar. İlk birkaç gün, yumurtadan yeni çıkmış salamura karidesi veya özel sıvı veya toz kızartma yemleri gerekir.  Yaklaşık bir hafta sonra, püre haline getirilmiş pelet veya pul yiyecekleri gerekir.

Yuvayı Taşıma

Ebeveynler yavrularına yalnızca 13 mm uzunluğa ulaşana kadar bakarlar. Ortak akvaryumda bu 13 mm lik  yavrular büyük balıklar tarafından yenebilir. Bu nedenle onları yetişkin boyutlarına ulaşana kadar ebeveynlerinden ve akvaryumlarındaki diğer balıklardan ayırmak gereklidir.

Mücevher Balığı Hk. Genel Bilgi

İsimlerMücevher balığı, Afrika Mücevher Balığı, İki Benekli Mücevher Balığı, Yeşil Mücevher, Mavi Mücevher
Bakım ZorluğuOrta Düzeyde Kolay
Boyut14 cm
pH7 – 7,5
Sıcaklık21°C – 23°C
Ömrü5 yıl
Menşei / Yaşama alanıAfrika nehirleri
Mizaç / DavranışÜreme esnasında agresifleşebilir.
ÜremeSu sıcaklığının biraz artmasıyla (bir veya iki derece) daha iyi sonuçlar alınabilir. Dişi yumurtaları düz bir yüzeye bırakır. 2-4 gün sonra yumurtalar çatlar ve ebeveynler onları bebekler yüzene kadar birkaç gün daha taşırlar. Kızartma yiyecekleri ve ince öğütülmüş pul yiyecekleri, bebek salamura karidesini veya diğer kızartma yiyecekleriyle besleyin.
Akvaryum BoyutuBir çift için minimum 114 litre olmalıdır, saldırganlığı azaltmak için daha büyük boyutta gerekebilir.
Diğer Balıklarla olan İlişkileriOrtak akvaryum önerilmez. Üreme için hazır olduklarında akvaryumdaki diğer balıklara karşı çok agresif olabilirler.
Balık HastalığıBu çiklit çok dayanıklıdır, ancak yine de onları yavaş yavaş akvaryumunuza alıştırmanız gerekecektir.
YiyecekPul ve pelet balık yemlerini severler.
Akvaryum BölgesiAkvaryumun her yerinde dolaşır. Yumurtlama zamanında akvaryumda seçtiği bir noktayı korumaya başlar.
Cinsiyet AyrımıBelirlenmesi zordur ancak erkekler, üreme sırasında daha da parlak ve renkli hale gelebilirler. Onları yetiştirmekle ilgileniyorsanız, altı veya daha fazla kişilik bir grup almanız ve çiftleşmelerini beklemeniz tavsiye edilir.

Faydalı Bilgiler

Mücevher Balığı, Afrika’da çamur tabanlı akarsu ve nehirlerde yaşar. Bu balık, bazı evcil hayvan dükkanlarında Mavi Mücevher, Yeşil Mücevher, Mücevher balığı vb. isimlerle anılır.  Evcil hayvan dükkanlarındaki akvaryumlarda renkleri hoş görünmeyebilir ancak uygun besleme ve uygun bir akvaryum ile güzel bir şekilde renklenirler. Çok dayanıklıdırlar ve çeşitli su koşullarına uyum sağlarlar. Yalnızca biraz yüksek sıcaklığı olan akvaryumlarda üreyebilirler.  

Üremeye başladıklarında oldukça agresif olabilirler. Akvaryumdaki diğer balıklara tahammül edemezler. Başka balıklarla bir arada ise, bu dönemde bir akvaryum bölücüye ihtiyaç vardır. Doğası gereği, bu güzelliklerden bir çiftini saklamak istiyorsanız ayrı bir akvaryum tavsiye edilir. Diğer çiklitler gibi yavruları olduktan sonra,  harika ebeveynlerdir ve yavrularını herkese karşı korurlar.

Onlara verdiğiniz hemen hemen tüm balık yemlerini kabul edecekleri için onları beslemek çok kolaydır. Onlara çeşitli dondurulmuş, canlı, pullar ve peletlerden oluşan bir karışım verdiğinizde, bu size büyük sağlık ve renkler sunar. 

Daha az agresif balık türlerinin bulunduğu bir akvaryuma bir Mücevher Balığı koymadan önce iki kez düşünün. Yalnızca bir Mücevher balığı tutuyorsanız sıkıntı olmayacaktır, ancak çiftleri diğer balıklarla birlikte tutarken sorun olacaktır. Ayrıca kazmayı da severler, bu yüzden onları canlı bitkilerle tutmak zor olabilir.

Genel içinde yayınlandı