Nerite Salyangozu

nerite salyangozu

Nerite salyangozları akvaryumunuzu temiz tutmak için en iyi seçeneklerden biridir. Zamanlarının çoğunu akvaryumunuzda dolaşarak geçirirler. Zararlı alg ve yosunları tüketirler. Nerite salyangozları yeni başlayanlar için idealdir. Bakımları çok kolaydır ve akvaryumunuza ekledikten sonra sizden çok az talepleri vardır. Üremesi de kolaydır. 2.5 cm’den küçük oldukları için balıkları rahatsız etmezler ve küçük akvaryumlar için uygundurlar.

Bakım Zorluğu: Kolay
Mizaç: Barışçıl
Renk Formu: Türlere Bağlı
Ömrü: 1-2 Yıl
Boyut: 1 inç’e kadar
Beslenme: Otobur
Minimum Tank Boyutu: 20 litre
Akvaryum Türü: Tatlı Su ve Kayalar
Uyumluluk: Diğer canlılarla uyumlu

Anavatanı Doğu Afrika’dır. İnsanların bu salyangozları tercih etmelerinin ana nedeni, en iyi yosun yiyicilerden biri olmalarıdır. Bu, akvaryumları temiz tutmaya yardımcı olur. Nerite salyangozları çok aktif canlılar değildir, barışçıl yaratıklardır ve balıklarınız için herhangi bir soruna neden olmamalıdır. Yine de kolay bir av olabilirler, bu yüzden saldırgan balıklarla dolu bir tank için uygun değildirler.

Bu salyangozlar birçok evcil hayvan mağazasında satılmaktadır ve en popüler türlerden biri olan neritelerin bulunması kolay olacaktır.

Davranış

Tankınızdaki algleri tüketmek için yavaşça hareket ederler. Balıklarınızı rahatsız etmezler.

Bazen salyangozunuzun ters döndüğünü görebilirsiniz. Bu canlıların kasları çok esnek olduğundan genellikle kendilerini geri çevirebilirler. Ancak dilerseniz onlara yardım edebilirsiniz.

Nerite salyangozlarının da tıpkı bizim gibi uykuya ihtiyacı vardır, ancak uykuları takip ettiğimiz 24 saatlik döngü yerine 2-3 günlük döngülerde gerçekleşir. 13-15 saatlik bir süre uyuduktan sonra yaklaşık 30 saatlik uyanık kalabilirler.

nerite salyangozu

Görünüm

Farklı alt türlerin farklı renkleri ve şertileri vardır, ancak aynı temel şekli ve yapıyı paylaşırlar.

Zebra nerite salyangozlarının çizgileri genellikle siyah ve sarı renktedir. Kaplan nerite salyangozları çok daha yoğun bir portakal olması dışında zebralara benzer. Çizgiler de çok daha pürüzlüdür, bu da her salyangoza farklı bir görünüm verir.

İdeal Bakım Şartları

Kayalar ve odun parçaları bu canlılar için idealdir. Saklanma noktası olarak bolca mağara oluşturduğunuzdan emin olun. Salyangozlarınız bu mağaralarda zamanlarının çoğunu geçirecektir. Akvaryumunuzda ince taneli bir alt tabaka olmalıdır. Bu canlılar için bitkiler çok önemli değildir. Salyangozlar yalnızca alg ve yosunları yer, bitkileri yemez. Bu demektir ki yavaş büyüyen türleri kullanabilirsiniz (mesela Java fern).

Nerite salyangozlarının doğal habitatlarının su seviyesi gelgitle birlikte değişir. Bu nedenle su seviyenizi akvaryumun üst sınırından 4-5 cm aşağıda tutmak bu canlıların sudan kısa bir süre dışarı çıkabilmelerine imkan verir.

Tırmanma konusunda çok iyidirler. Bu sebeple, akvaryumuzun kapaklı olması önemlidir.

Salyangoz eklemeden önce, su parametrelerinin uygun olduğundan emin olmanız gerekir. 8.1-8.4’lük yüksek bir pH’ı ve 22-25 derecelik bir sıcaklığı tercih ederler. Suyun amonyak ve nitrit içermemesi gereklidir.

Sadece birkaç salyangozla başlamak ve tankın geri kalanında herhangi bir etki olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmek en iyisidir. 35 litrelik bir akvaryum kurarken bir veya iki salyangoz uygundur.

Nasıl beslenir?

Öncelikli olarak akvaryum yüzeyinde oluşan alglerle beslenirler. Çoğu zaman bu yeterlidir. Yosun yeterince hızlı oluşmuyorsa, ek gıda eklemelisiniz.
Ispanak ve marul, hesaplı alternatiflerdir. Neriteler akvaryum bitkilerinizi yemezler, bu da bir avantajdır.

Nerite Salyangozu Üretimi

Dişi, balık gibi erkeğin döllenmesi için yumurta üretecektir. Yumurtalar daha sonra tanka yayılır ve birkaç hafta içinde larvalara dönüşür. Yumurtadan çıkan yavru salyongozlar filtre tarafından emilebilecek kadar küçüktür. Bir sünger filtre bu sorunu çözecektir. İdeal bir üreme tankında, erkeklerin dişilere eşit oranda olması gerekir. En az 6 salyangozluk bir üreme tankı önerilmektedir.

Hangi canlılarla yaşayabilirler?

Akvaryum arkadaşları için ana kriter küçük ve barışçıl olmalarıdır. Bu salyangozları çoğu balıkla tutabilirsiniz. Çiklitler hariç diğer cinsler sorun oluşturmayacaktır. Karideslerle de uyumludurlar.