Java Fern

java fern

Bilimsel Adı: Microsorum Pteropus
Bakım Zorluğu: Başlangıç
Büyüme Hızı: Yavaş
Yerleşim: Orta – Arka plan
Aydınlatma Gereksinimi: Düşük
İdeal Sıcaklık: 21 – 28 °C
pH: 6,0 – 8,0

Java eğreltiotu (Java Fern), Güneydoğu Asya’nın bazı bölgelerine özgü bir su bitkisidir. İlk kez 1833’te Hollandalı-Alman botanikçi Karl Ludwig Blume tarafından keşfedildi. Tayland, Malezya, Hindistan ve Çin’de tatlı su nehirleri ve akarsu kıyıları boyunca yetişir. Gerçek bir su bitkisidir, yani tamamen suya batırılmış olarak büyüyebilir ve gelişebilir. Yaprakların sudan dışarı çıkmış biçimde de yetiştirilebilir ancak gövde ve kökler her zaman su altında kalmalıdır. Aksi takdirde bitki kurur ve ölür.

java fern

Bitki Yapısı

Java eğreltiotu üç temel bölümden oluşur:

Yapraklar: Java Fern’ün yaprakları 0.6 cm ile 30 cm arasında olabilir. Bitkinin doğal halinde yapraklar parlak yeşil, uzun, dar ve sivri uçludur.

Gövde: Java Fern’ün bağlı olduğu yüzey boyunca büyürler.

Kökler: Besinleri emmek yerine, bu kökler esas olarak bitkiyi bir kütük veya kaya gibi bir şeye sabitlemek ve akıntı tarafından sürüklenmesini önleme işine yarar.

Java Fern Dikimi

java fern dikimi
Yavru bitki (fidan) kök geliştirmekte.

Java Fern, apomiksis adı verilen bir işlemle çoğalır. Döllenmesi gereken tohumlar üretmek yerine Java Fern bitkileri kendilerini klonlar. Olgun bitkilerin yapraklarının altında, fidan tabir edebileceğmiz yavru bitkiler büyümeye başlar. Her fidan yetişkin bitkinin mükemmel bir kopyasıdır. Fidanlar kökler ve birkaç küçük yaprak geliştirir. Sonunda, yetişkin bitkiden ayrılırlar ve kendilerini akıntıya bırakarak nehrin başka bir bölgesindeki bir zemine tutunurlar. Java Fern bir epifit olduğundan, kökler bitkiyi dokundukları herhangi bir yüzeye sabitlemekte gerçekten iyidir.

Java Fern dikiminin püf noktası fidanın su tarafından kaldırılmasını engelleyecek şekilde sabitlemektir.
Çoğu kişi bu bitkiyi bir kayaya, tahtaya ve hatta akvaryum içindeki dekorlara bağlarlar. Bağlama işlemi çok sıkı olmamak şartıyla pamuk ipliği veya misina ile yapılabilir.

Java Fern Bakımı

Java Fern gerçekten sorunsuz bir bitkidir. Fazla bir donanım sahibi olmanız gerekmez. Temel aydınlatma ve minimal gübreleme, onu sağlıklı bir bitkiye dönüştürmek için fazlasıyla yeterlidir. CO2 kurulumuna para harcamanıza da gerek yoktur.

Aydınlatma Gereksinimleri

Java Fern çok ışık gerektirmez. Diğer bitki türlerini öldürecek düşüklükteki ışık seviyelerinde dahi büyüyecektir.
Daha yoğun ışığı tolere edebilir ve hatta parlak ışıklar altında daha hızlı büyür. Ancak bu bir gereklilik değildir.

Bu dayanıklı bitkinin fazla bakıma ihtiyacı yoktur.

Bazen yaşlı bir yaprak ölür. Bu durumda yaprağı gövdeye mümkün olduğunca yakın bir yerden koparmanız yeterli olacaktır.

Yaprakların altındaki kahverengi noktalar varsa bu bir sorun değildir. İnsanlar bunu görüyor ve biraz korkuyorlar. Bu sadece yetişkin bitkinin fidan üretmek üzere olduğu anlamına gelir. Genellikle, her nokta bir bebek bitki (fidan) haline gelir

Java Fern Sizin İçin Uygun mu?

Bu bitkiyi kesinlikle tavsiye ediyoruz. Yeni başlayanlar için harikadır. Tek bir parça diktikten sonra istemediğiniz kadar java fern üretebilirsiniz. Java fern’in bakımı gerçekten kolaydır, donanıma ihtiyacınız yoktur, dayanıklıdır. Bazı farklı çeşitleri vardır, böylece akvaryumunuzu daha ilginç hale getirmek için farklı şekil ve dokulara sahip olabilirsiniz. Akvaryumunuza gerçekten harika bir ektir ve balıklarınız onu sevecektir!