Ramshorn Salyangoz

ramshorn salyangoz

Ramshorn salyangozları herhangi bir tatlı su akvaryumu için uygundur. Kırmızı ramshorn salyangozları alglerle ve balıkların sağlığı için tehlikeli olan artıklarla beslenir.

Ayrıca, bu salyangozlar, akvaryum suyu kalitesinin bir göstergesidir. Eğer tüm ramshorn salyangozları suyun dibinden su yüzeyine yükselmişse, bu, suda sorun olduğu ve akvaryum suyunun yenilenme zamanının geldiği anlamına gelir.

Oldukça kolay üreyerek akvaryumu doldurdukları için, bu salyangozlarla ilgili pek çok olumsuz geribildirim görülebilir. Ancak bu, yalnızca akvaryum sahibi balıklarını aşırı beslediğinde ve akvaryumda salyangozların doğal düşmanları yoksa olur.

Bu salyangozların akvaryum bitkileriyle beslendiği söyleniyor ama bu doğru değil.

Çürüyen veya ölü akvaryum bitkilerinin yapraklarındaki salyangozlar görüldüğünde yanlış anlaşılma meydana gelir, ancak salyangozlar ölmüş olan bitkiyi yiyordur. Tüm ramshorn salyangozlarının ancak bitkide delik açacak kadar zayıf dişleri vardır, lakin çürüyen veya ölmüş tank bitkisiyle beslenirler.

Doğal Yaşam Alanı

Ramshorn salyangozları sığ, yavaş akan suları tercih ederler. Çoğu zaman bu tür sular salyangozlara barınak ve yiyecek sağlayan çürüyen bitkilerle doludur. Bu tür sulardaki oksijen eksikliği, atmosferik hava ile nefes almaya uyum sağladıkları için ramshorn salyangozları için çok önemli değildir. Nehirlerde bu salyangozlar sadece durgun sularda görülebilir çünkü yüksek su akış hızıyla başedemezler.

Ramshorn Salyangoz Özellikleri

Bitkili akvaryumda türler kırmızı veya kahverengi olabilir. Ayrıca kırmızı ve kahverengi olanlara göre üreme veya bakım açısından hiçbir farkı olmayan bazı mavi salyangozlar da görülebilir. Bu renklendirme, havuz balığı yetiştiriciliğinde, kabukları pigmentsiz olan ve  koyu kahverengi vücut rengine sahip türlerin seçilmesi ve daha fazla yetiştirilmesinden sonra elde edilmiştir.

Salyangoz kabuğunun içinden parlayan bu renktir ve insan gözü tarafından görsel olarak mavi olarak alınır.  Salyangozlarınızın alışılmadık rengini korumak istiyorsanız, bir akvaryumdan olağan renkli türleri kaldırmak gerekir..

Ramshorn salyangozlarının düz kıvrımlı kabuğu vardır. Gövde (kabuktaki kısım) uzamış ve koni şeklinde ve kabuğu ile aynı renktedir. Yetişkin türün kabuğu 20 mm uzunluğa ve 5 mm kalınlığa sahip olabilir.

Ramshorn salyangozları, sudaki oksijen içeriği düşük olan kirli sularda yaşama adapte olmuş amfibi yaratıklardır. Ramshorn salyangozları hem atmosferik hava ile  hem de suda çözünmüş oksijenle nefes alabilir.

Bilimsel Adı Planorbidae
Yaygın isim Ramshorn salyangoz
Tank boyutu 20L ve daha fazla
Mizaç Barışçıl
Diyet Hepçil
Sıcaklık 24–27 ° C
pH 6.5-7.5
Boyut 1 cm
Beslenme

Ramshorn salyangozları 24–27°C ılık suyu tercih eder. Neredeyse her şeyle beslenebilirler; sebzeler, çürüyen bitkiler, balık yemi, ölü balıklar. Salyangoz diyetini salatalık, kabak, lahana ile takviye edebilirsiniz.

Bütün bu sebzeler bir dakika haşlanmalı ve küçük parçalar halinde salyangozlara verilmelidir.
Ömrü yaklaşık 1-2 yıldır, çok nadiren daha uzun süre yaşarlar.

Ramshorn Salyangoz Üreme

ramshorn salyangoz özellikleri

Ramshorn salyangozları hermafrodit tür olduğundan (kendi kendine döllenme yeteneğine sahip), bir akvaryuma kazara giren tek bir salyangoz bile başarılı bir şekilde üreyebilir. Bu salyangoz üremesi, akvaryum duvarlarına, akvaryum bitkilerinin yapraklarına yumurta bırakmalarıdır. Ramshorn salyangozunun kuluçkasından çıkan hücreler, zar zor fark edilebilen yuvarlak şeffaf bir düğüm gibi görünüyor.

Bu hücrelerin her birinde küçük bir ramshorn salyangozu büyüyecek ve 2-3 hafta içinde kendi hayatına başlamak için dışarı çıkacak.

Ramshorn salyangozunun özelliklerinden birisi de, kabuğu aşağı dönük olarak su yüzeyinde yüzebilmesidir. Salyangoz bunu, vücudunu ayarlayarak başarır, bunu yapmak için kabuğuna biraz daha hava girmesini sağlar.

Ramshorn salyagozuna yüzerken dokunulursa, hemen kabuğundaki havanın dışarı çıkmasına ve suyun altına batmasına neden olunur. Bu refleks, ramshorn salyangozunun vahşi doğada avcılardan kaçmasına yardımcı olur. Bu salyangozları bir akvaryumda muhafaza etmek zor değil. Onları akvaryuma koymak oldukça yeterli, yemi kendileri bulacaktır.

Uyumluluk

Ramshorn Salyangozları tamamen barışçıl olmakla birlikte akvaryum arkadaşlarına, balıklara ve karideslere, iyi davranırlar. Ölü balıklarla beslenebilmeleri zaman zaman insanlara salyangozun balıkları öldürdüğünü düşündürür.

Bununla birlikte, ramshorn salyangozu kolonisi aşırı kalabalıksa, bazı balıklar hevesle onlarla beslenir – örneğin palyaço çopra veya cennet balığı.