Duboisi Maswa ne zaman yavru verir?

Duboisi maswa ne zaman yavru verir

Duboisi maswalar açık suda, genellikle kayaların üzerinde yumurtlar. Yumurtlama sırasında dişi, zemine ulaşmadan önce yumurtaları ağzına alabilir veya toplamadan önce kayalar arasındaki boşluklara düşmelerine izin verebilir. Dişi erkeğin vent deliğine yanaşır ve erkek menisini dişinin ağzına boşaltır.

Dişi, yüzebilen yavrularını serbest bırakmadan önce 4 haftadan fazla 5-15 yumurta taşıyabilir. Genellikle bu dönemde yemeye devam eder ve şişmiş ağzı ile kolayca fark edilebilir. Bir dişi aşırı stres altındaysa, yavruları erken tükürebilir veya yiyebilir, bu nedenle balığı hareket ettirmeye karar verirseniz dikkatli olunmalıdır. Sabırlı olunuz.

Tersine, dişi ana grupla birlikte esas akvaryumda bırakılırsa, diğer balıkların tacizi nedeniyle yavrularının çoğunu kaybedebilir. Dişinin konumu değiştirirseniz, akvaryum ışıklarını kapatın ve birkaç saat boyunca bir battaniyeyle örtün. Çok sayıda yavru yetiştirmek isteyen çoğu yetiştirici, 2. haftada yavruları annenin ağzından yapay olarak çıkarır ve bu noktadan itibaren büyütür. Ancak bu sadece uzmanlara uygun bir hareket tarzıdır.

Yavrular, serbest yüzmeye başladıktan sonra su karidesi, mikrokurt ve kurutulmuş toz yiyecekle beslenebilecek kadar büyüktür. Anne yanına bırakılırsa, yavruların tehdit altında hissettiklerinde anne ağzına sığınması suretiyle bir süre daha bakılabilir.

Üreme ve yetiştirme ipuçları

Anne ağzında yavrulama ile üreme yapılır. Yetişkinler maliyetli olduğundan, 20-30 genç duboisi maswa satın almanızı ve birlikte büyümelerine izin vermenizi öneririz. Yabani örnekler çok daha hassas, agresif ve pahalı olma eğiliminde olduğundan, yapabiliyorsanız, akvaryumda beslenen duboisi maswaları deneyin ve alın. Mükemmel grubu elde etmek zordur ve bazı duboisi maswalar (özellikle subdominant erkekler) kaybolabilir. Diğer yöntem, istediğiniz cinsiyet oranına sahip olana dek baskın erkekleri geliştikçe çıkarmaktır. Birden fazla erkeği tutmak istiyorsanız, her birinin koruyacağı bir kaya yığını içeren yaklaşık 60 cmlik bir alan sağlamalısınız. Erkek başına 6-10 dişi tutulmalıdır. Akvaryumda birden fazla erkek ancak sadece tek veya sürekli bir kaya yığını varsa, yalnızca bir erkek baskın olacak ve dişileri dölleyecektir.