Akvaryum Sump sistemi nedir?

Sumplu akvaryum ne demek?

Sump sistemi, haznede basitçe su tesisatı olan bir sistemden su toplamak için kullanılan bir kaptır. Peki bunun anlamı nedir? Bu, suyu filtrelere veya diğer ekipmanlara taşımak için akvaryumunuzdan çıkan borular varsa, suyun toplanması için bir yere ihtiyacınız olabileceği anlamına gelir. Suyun toplanacağı bu yer sizin haznenizdir.

Sump, İngilizce’de hazne anlamına gelmektedir.

Bu hazne, filtreler içerebilir veya başka akvaryum ekipmanlarını barındırabilirken, haznenin kendisi akvaryum için herhangi bir filtreleme sağlamaz.

Kapalı veya Açık Sistemler

Akvaryumunuz için bir hazne almanız gerekip gerekmediğini (hatta isteyip istemediğinizi) belirlemede önemli olan bir şey, akvaryumunuzun açık veya kapalı bir sistem olup olmadığıdır.

Çoğu akvaryum kapalı sistemlidir. Kapalı bir sistemde suyun dışarı sızacağı yer yoktur. Filtreler, ultraviyole sterilizatörler ve akışkan yataklı filtrelerin tümü kapalı sistemlerdir. Su, bir tüp aracılığıyla akvaryumdan çıkarılır, sterilizatör veya filtreden pompalanır ve akvaryum içindeki bir noktaya geri döndürülür. Buna kapalı sistem denir çünkü suyun yolu boyunca kontrol edilmediği ve tutulmadığı herhangi bir nokta yoktur. Kapalı sistemlerin hazneye ihtiyacı yoktur.

Damlama filtreleri ve protein süzgeçleri açık sistemlerdir. Bu ekipman parçaları, su, hava veya atıkların serbest bırakılmasına izin verecek şekilde açıklıklar ile tasarlanmıştır. Bu sistemler açık olduğundan geçebilecek veya geçen suyu yakalamak için bir şeye ihtiyaçları vardır. Akvaryumun içine geri dönebilecek şekilde kurulabildikleri halde, genellikle bu taşımayı yapan sump sistemdir.

Akvaryum Su Döngüsü

Su, sump sistemden ana depoya geri döndürülür. Bu, hazneye (pompa suya daldırılabilirse) veya haznenin yanına (pompa suya daldırılabilir değilse) yerleştirilmiş bir sirkülasyon pompası ile gerçekleştirilir.

Çoğu durumda, su hazneden akvaryuma pompalanır ve ardından hazneye geri akmasına izin verilir. Bu şekilde pompanın sürekli çalışmasına izin verilir. Ancak bazı durumlarda, normalde hazneye su girmeyebilir. Bu durumlarda, su haznede toplanırken pompanın açılması ve kapatılması gerekir. Bu normalde eski tarz tuvaletlerde suyu kapatan şamandıralara benzer bir şamandıralı anahtarla veya stok su depoları azalmaya başladığında kuyuları otomatik olarak yeniden açan anahtarlarla gerçekleştirilir.

Hazne Boyutu

Akvaryumunuzla birlikte bir hazne kurmanın ana nedeni, suyun (veya akvaryum atıklarının) yere dökülmesini önlemek olduğundan, bir sorun olması durumunda haznenizin bunu yapacak kadar büyük olduğundan emin olmanız gerekir.

Genel olarak bu, sisteminizin bir elektrik kesintisi durumunda tesisattan, filtrelerden veya başka herhangi bir şeyden tahliye edilebilecek tüm suyu tutması gerektiği anlamına gelir. Bu, sump sistemin akvaryumdaki tüm suyu tutması gerektiği anlamına gelmez. Bir elektrik kesintisi durumunda akvaryumun boşaltılmaması gerekir. Haznenin, suyun ilk etapta hazneye akmasına izin veren borularda, sıhhi tesisatta, borularda veya diğer kaplarda tüm suyu tutması yeterlidir.

Genellikle bunu yapmanın en kolay yolu akvaryuma giden gücü kapatmak ve suyun sump sisteme boşalmasına izin vermektir. Güç hala kapalıyken, hazneyi tepeye yakın doldurun. Ardından gücü tekrar açın. Su, sistemden dışarı pompalandıkça ve tüm sistemlere geri pompalandıkça, sump sistemdeki su seviyesinin düştüğünü göreceksiniz. Her şey birkaç dakika, belki yarım saat çalıştıktan sonra, sistemde suyun indirildiği seviyeyi göreceksiniz. Haznedeki su elektrik kesintisi durumunda herhangi bir sorun riski taşımaz. Hazne, çalıştırdığınız sistem için doğru boyuttaysa, güvenli çalışmayı sağlamak için pompanın üzerinde bol miktarda su bulundurmalısınız. Bu seviyeyi bir şekilde işaretlemeniz gerekebilir. Böylece sistemin ne kadar su alabileceğini bilirsiniz.

Unutmayın; hazneli bir sistemde, depodaki taşma, depodaki su seviyesini sabit tutacaktır. Sistemden buharlaşan herhangi bir su, sump sistemde az olacaktır ve bu seviyeye dikkat etmezseniz, pompayı açığa çıkarabilir ve aşırı ısınma veya diğer sorunları riske atabilirsiniz. Ayrıca sisteme su eklerseniz, depodaki su seviyesinde muhtemelen anlamlı bir artış görmeyeceğinizi de unutmayın. Su seviyesindeki artış sistemde olacaktır. Asla yukarıda belirlediğiniz maksimum seviyenin üzerinde doldurmadığınızdan emin olun.

Sump Sistemin Kullanımı

Su toplama (veya muhtemelen atık) ve bir dökülmeyi veya hasarı önlemenin birincil amaçlarına ek olarak, çukurlar, göze hoş görünmeyen ekipmanı veya herhangi bir nedenle akvaryumun dışında olması gereken ekipmanı barındırmak için de kullanılabilir.

Bir haznenin en yaygın kullanımı bir damlama filtresi ile bağlantılıdır. Genel olarak damlama filtreleri, suyun filtrenin “kulesinden” akmasına ve bir hazneye düşmesine izin verecek şekilde ayarlanır. İşlemi tekrarlamak için su daha sonra akvaryuma geri pompalanır.

Süzgeçler genellikle protein süzgeçlerini barındırmak için kullanılır, ancak akvaryumda birçok süzgeç kurulabilir. Sump sistem, akvaryumun dışında hem büyük hem de çirkin olabilen bir görünüme neden olabilir. 

İnsanlar akvaryumlarına bir sump sistemi bağladıktan sonra, akvaryum ısıtıcısı genellikle sisteme taşınan ilk şeylerden biridir. Bu ayrıca, akvaryumda ısıtıcıya zarar verebilecek saldırgan balıklar barındırıyorsa önemli olabilir. Bununla birlikte, eğer ısıtıcı sump sistemde ise, bunun sadece dolaylı olarak tankı ısıttığını, dolayısıyla sistemdeki ve akvaryumdaki sıcaklığı izlemenin daha da önemli olduğunu bilmelisiniz.