Akvaryum Zeytin Bitkisi

akvaryum zeytin bitkisi

Özet Bilgiler:

  • Minimum Akvaryum Boyutu: 37 Litre
  • Bakım Düzeyi: Çok Kolay
  • Su Koşulları: 5-8 pH ve Yumuşak ila Orta Sert
  • Sıcaklık: 18-30°C
  • Maksimum Boyut: 60 cm

Bodur akvaryum bitkisi olarak da bilinen akvaryum zeytin bitkisi, akvaryum hobisinde bulunan en dayanıklı akvaryum bitkilerinden biridir.

O kadar dirençli ve bakımı kolaydır ki bu bitkinin bakımında gerçekten başarısız olmak için neredeyse onu öldürme niyetiyle yola çıkmanız gerekmektedir.

Aslen Asya’ya ve Hindistan, Bangladeş, Çin ve Malezya’nın iç sularında bulunur.

Bodur akvaryum zeytin bitkisi hemen hemen her akvaryumda gelişir ve çok çeşitli su türlerine ve sıcaklıklarına uyum sağlayabilir.

Genellikle bir akvaryumun arka planına veya orta alanına yerleştirilir.

Ancak hızlı büyümesi, akvaryum içinde düzenleme yapmayı zorlaştırır. Kendi hallerine bırakıldıklarında bol miktarda besleyici ve iyi aydınlatmaya sahip bir akvaryumu hızla aşabilirler.

Bu nedenle de bu bitkiyi düzenli budamak bir zorunluluktur.

Akvaryum Zeytin Bitkisi Bakımı

Bodur akvaryum zeytin bitkisi özel bir bakım gerektirmez ve en temel akvaryum kurulumunda bile güzel bir şekilde büyür.

Bu bitkiyi içeren bir akvaryuma CO2 ekleyebilirsiniz. Ancak aşırı olabilir ve bu nedenle yalnızca diğer bitkiler buna ihtiyaç duyarsa sağlanmalıdır. CO2 gerektirmek ile birlikte, minerallerin eklenmesinden faydalanır ve bunlar her su değişiminden sonra eklenmelidir. 

Daha önce belirtilmiş olmasına rağmen, bodur akvaryum zeytin bitkinizi düzenli aralıklarla budamanız çok önemlidir. Bu, istliacı bitkiler gibi akvaryumu ele geçirmesini önlemeye yardımcı olmakla kalmaz; aynı zamanda bitkinin kendini yenilemesine de yardımcı olur.

Cılız veya hasta görünen bitkileriniz varsa, iyi bir budama genellikle yenilenmiş büyümeyi tetikler ve bitkilerin görünümünü ve sağlığını iyileştirir.

Bu noktada aydınlatma açısından da fazla bir şey gerektirmiyor olması da ayrıca şaşırtıcı değildir.

Bu nedenle, “bu büyümesi kolay bir bitki” temasıyla devam ederek, yalnızca düşük aydınlatma sağlayabilir ve yine de gür ve etkileyici bir büyüme görebilirsiniz.

Bununla birlikte, ideal bir renk ve büyüme istiyorsanız, yüksek kaliteli bir LED ışık, özel bitki ampulü veya floresan sağlamalısınız.

Alt tabakalar söz konusu olduğunda, besinlerini su sütunundan aldığı için bodur akvaryum zeytin bitkisi ile daha yaygın olan alt tabakalardan herhangi birini kullanabilirsiniz.

Ancak en basit olarak, çakıl, kum veya toprak genellikle bu bitki için en iyi seçimlerdir.

Bitkiyi şayet kuma ekiyorsanız, bir şekilde sabitlediğinizden emin olun veya alt tabakanın derinliklerine dikildiğinden emin olun. Çünkü bu bitkinin köklenmesi bir haftadan fazla sürebilmektedir.

Akvaryum Zeytin Ekimi

Bodur akvaryum zeytin bitkisi, ev akvaryumunda basitçe bir bölümü kıstırıp alt tabakaya yerleştirerek yayılır.

Tek bir yaprak bile yeni bir bitki yetiştirmek için kullanılabilir ve bitkinin neredeyse hiçbir parçası yepyeni bir akvaryum zeytin bitkisi oluşturmak için çok küçük değildir.

Kısacası bu bitkinin herhangi bir parçası bile büyüyüp yayılmasını sağlamaya yeterlidir.

Akvaryumunuza yeni bir akvaryum bitkisi eklemek istiyorsanız, olgun bir akvaryum zeytin bitkisi çok sayıda bitkiye bölünebilir ve bunlar daha sonra ayrı ayrı ekilebilir.

Hızlı büyümeleriyle diğer bitkileri hızla dışarı itmeye başlayacaklarından, bu bitkilere önemli ölçüde yer verilmelidir.

Uyumluluk

Akvaryum zeytin bitkisi, çoğu küçük balık ve salyangozla uyumludur ve genellikle küçük otobur balıklar tarafından bile göz ardı edilir.

Çiklitleri ve aç akvaryum balıklarını içeren toplu bir akvaryuma onu ekmekten kaçınmak en sağlıklı seçim olacaktır. 

Bu bitkiyi büyük akvaryum balıkları olan bir akvaryuma dahil etmek sakıncalı olacaktır. Çünkü büyük bir akvaryum balığı bu bitkiyi birkaç saat içinde en küçük yumrulara kadar yiyebilir.

Bir akvaryum balığı bu bitki hoşuna gidip onu yemese bile, yine de düzenli olarak alt tabakadan onu çekecek ve bu da bitkiye ciddi zarar verecektir.