Mavi Prenses

mavi prenses
Diğer İsmiPseudotropheus socolofi
Bulunduğu YerMalawi Gölü, Afrika Mozambik sahili.
Cinsel FarklılıklarOlgun erkekler biraz daha büyük/daha parlak renkli olabilir, daha uzun pelvik yüzgeçlere sahip olabilirler.
En Büyük Boy9cm
Sıcaklık24-26 derece
Su ParametreleriSert, alkali su gereklidir. pH: 7,5-8,5, dH: 25 dereceye kadar.
UyumlulukYalnızca Malawi çiklit akvaryumu.
AydınlatmaÖzel olarak bir aydınlatma gerekmez. 

Mavi Prenses Bakımı

Mavi Prenses çiklidi, Malawi Gölü’nün doğu kısmında bulunur ve burada, kayalık alanların yerini kumlu alt tabakalara bıraktığı ara habitatta yaşar. Mbuna çiklit grubuna aittir.

Akvaryumu en az 1,5 metre uzunluğunda olmalıdır. Kum ve kayalık barındırarak resif etkisini taklit etmelidir.

Okyanus kayası gibi bir dekor, akvaryumun tabanından su yüzeyinin yakınına kadar uzanan sağlam yapılar inşa etmek için kullanılabilir.

Bu yapılar, balıkların keşfetmesi için birçok yarık oluşturmak amacıyla inşa edilmeli. Ancak balıklar etrafını ve altlarını kazmaya başlarsa bu kayaları sabit tutacak şekilde sağlam olması gerekmektedir.

Suyu sert ve alkali tutmaya yardımcı olmak için genellikle mercan kumu veya Aragonit alt tabakası tavsiye edilse de Mbuna, daha koyu bir yüzey üzerinde kendini daha güvenli hissedecektir. 

Çiklitler söz konusu olduğunda, Mavi Prenses nispeten daha barışçıl bir tür olarak görünür.

Bir erkek ile birkaç dişiyi bir arada tutmak daha sağlıklı olacaktır. Çünkü onları çiftler halinde tutmak sürekli birbirlerini taciz etmelerine neden olacaktır.

Bununla birlikte, benzer renk desene sahip balıklarla da bir arada tutmaktan kaçınmak gerekir.

Besleme

Vejetaryen şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Hayvansal protein açısından zengin besinler, ölümcül olabilen Malawi şişkinliğine neden olabilir.

Spirulina bazlı kaliteli bir yeşil pul, standart kalitede pul gıda ile karıştırılmalı ve özellikle Mbuna için geliştirilmiş uygun boyutta granül gıdalarla birlikte sunulmalıdır.

Ara sıra Mysis karidesi verilebilir, ancak bu yalnızca çok nadir olarak verilmelidir.

Salatalık, kuru ıspanak ve marul gibi sebzeler ile düzenli olarak beslenebilir.

Üreme

Yavru doğmaya hazır olduğunda, erkek balığın rengi yoğunlaşacak ve saldırganlık seviyesi artacaktır.

Erkek öncelikle bir yumurtlama bölgesini seçip temizleyecek, sonra da onu kabul edene kadar dişi balığa bunu gösterecektir.

Dişi yumurtalarını bırakana kadar birbirlerini baştan sona birkaç kez daire içine alacaklardır. Bunları da bir seferde sadece bir veya iki kez yaparlar.

Aynı zamanda erkek neredeyse kendi etrafında olacak şekilde dönecek, aynı zamanda arka kısmındaki yüzgecini sallayıp uzatarak, göğsünü serbest bırakacaktır. Dişi, erkeğin arka bölümündeki yüzgecindeki yumurta lekelerini görüp bu yumurtaları toplamaya çalışırken, biriktirdiği gerçek yumurtaları toplar.

Bu döllenme yöntemidir ve bu ritüel birkaç saat sürebilmektedir.

Yavrular, yumurtadan çıkana kadar 25 güne kadar kuluçkada kalabilir ve sonuç olarak ortaya çıkan yavrular daha sonra birkaç gün daha bekletilebilir. Tipik kuluçka büyüklüğü 20 ila 50 yavru arasındadır.