Japon balığı ne kadar büyür?

japon balığı ne kadar büyür

Japon balığı ne kadar büyür? Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, bugüne kadar kaydedilen en büyük evcil Japon balığı Hollanda’da görüldü ve 47,5 cm olarak ölçüldü! Bu boyut alışılmadık derecede büyük olsa da, Japon balıkları doğru ortamda tutulursa ve dengeli, yüksek kaliteli bir diyetle beslenirlerse oldukça büyürler.

Japon balığı en fazla ne kadar büyür?

En büyük japon balığı

Tartılan dünyanın en büyük Japon balığı İngiltere’de görüldü ve ağırlığı 900 gramdan fazlaydı! Sahibi tarafından Goldie ismi verilen bu balık, 15 yıl yaşadı ve 40 cm’nin biraz altında uzunluğa sahip olacak şekilde büyüdü. Küçük bir akvaryumda tutulmasına rağmen, Goldie’nin etkileyici boyutu, kısmen, düşkün sahibi tarafından kendisine sağlanan mükemmel bakım ve diyete bağlanabilir.

Dünyanın en ağır japon balığı

Hollanda’da, başka bir evcil akvaryum balığı, inanılmaz 47,5 cm uzunluğu ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Balık hiçbir zaman tartıya konulmamasına rağmen, ağırlığının yaklaşık 1,3 kilogram olduğu tahmin ediliyordu.

Neden Bu Kadar Büyük Oluyorlar?

Rekor kıran bu iki balık özelinde, etkileyici boyutlarının kısmen evcil hayvan olarak gördükleri bakıma bağlı olduğu görülüyor.

Japon balığı büyümesi söz konusu olduğunda su kalitesi de son derece etkilidir. Su kalitesi zayıfsa, balıkların büyümesi yavaşlar ve sonuç olarak fiziksel deformiteler bile gelişebilir. Ayrıca besleyici bir diyet ve bol miktarda yiyecek sunulması da etkili olacaktır.

Japon Balığının Ortalama Ağırlığı

Japon balığının ağırlığı, balığın türü ve yaşına bağlıdır. Bununla birlikte, ortalama olarak, normal bi evcilr akvaryum balığı yaklaşık 225 gram ağırlığındadır. Uzunluk söz konusu olduğunda, karakteristik yumurta şeklindeki gövdeleri ile Japon balıkları genellikle yaklaşık 20 cm uzunluğuna kadar büyürken, tek kuyruklu akvaryum balığı 25-30 cm uzunluğa ulaşabilir.

Dolayısıyla, İngiltere ve Hollanda’nın dünya rekoru kıran balıklarının genel normdan ziyade çok istisnai örnekler olduğunu görebilirsiniz.

Japon balıkları ne kadar sürede büyür?

Japon Balığı Büyüme Hızı

Japon balığı, yaşamlarının ilk birkaç ayında en hızlı büyüme performansını göstererek yılda yaklaşık 2,5 cm büyür. Diğer yaygın evcil hayvanların çoğunun aksine, Japon balıkları yaşamları boyunca büyümeye devam eder. Açık bir havuzda yaşayan bir akvaryum balığı, suyun daha sıcak olduğu ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla, sıcaklığın düştüğü kış aylarında daha az büyüyecektir.

Japon Balığı, Akvaryumda Ya da Vahşi Doğada Ne Kadar Büyük Olabilir?

Modern Japon balıklarının genellikle, ilk olarak Orta Asya’da görülen vahşi Prusya sazanından geldiği düşünülmektedir, ancak bu balıklar artık Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da da bulunmaktadır. Japon balığı, sazanlar ile birlikte Cyprinidae balık ailesine aittir.

Prusya sazanı, yaklaşık 3 kilogram ağırlığa ve ortalama 45 cm uzunluğa ulaşıncaya kadar büyür. Türün normal rengi gümüştür, ancak turuncu ve altın gibi diğer morflarda bulunurlar, bu da onların, zaman zaman başka balıklarla karıştırılmalarına yol açar.

Vahşi Japon Balığı?

Açıkçası, vahşi Japon balığı yoktur. Yerel gölünüzde etrafta yüzen bir tanesini görürseniz, bu vahşi doğaya salınan bir evcil balıktır.

Öyleyse, evcil hayvanınız akvaryumuna göre çok büyürse, onu yerel göletinizde veya nehrinizde serbest bırakmalı mısınız?

Kesinlikle hayır! İlk olarak, Japon balıkları, salındıkları ekosistem üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilecek istilacı, yabancı bir tür olarak kabul edilir. İkincisi, büyük olasılıkla turna balığı veya levrek gibi daha büyük yırtıcı balıkların avına düşeceği için, bir japon balıklarının vahşi doğada uzun süre hayatta kalması pek olası değildir.

Koi Balığı

Koi balıkları bazen vahşi doğada salınır ve gölet ve göllere doğru yol alır. Koi balığı 60 ila 80 cm arası uzunluğa varabilir, ancak bazı “jumbo” çeşitleri, 130 cm gibi uzunluklara ulaşabilir.

Japon Balığı Nasıl Hızlı Büyütülür?

Evcil hayvanınızın azami büyüme potansiyeline ulaşmasına yardımcı olmanın en iyi yolu, ona uygun bakım ve beslenmeyi sağlamaktır.

Beslenme

Balıklarınızın diyetinin temeli pul veya pelet formunda yüksek kaliteli bir Japon balığı yemi olmalıdır, ancak akvaryum balıklarının 20 yıl kadar yaşayarak tam boy ve ömürlerine ulaşabilmeleri için çeşitli ve uygun hazırlanan dengeli bir diyete ihtiyaçları vardır.

Özellikle genç Japon balıklarında büyümeyi teşvik etmek için yüksek proteinli bir diyet önemlidir. İyi protein kaynakları arasında donmuş veya canlı kan kurtları, tuzlu su karidesi ve su piresi bulunur. Ayrıca ilave vitaminler ve protein kaynakları içeren jel besinler de satın alabilirsiniz.

Japon balığı omnivordur, bu nedenle diyetlerine bazı sebzeler eklemelisiniz. Beyaz kabak ve kabuklu taze bezelye genellikle balıkların bünyesi tarafından iyi karşılanır ve çoğunlukla kuru yiyecekler içeren bir diyetle beslenen akvaryum balıklarını sık sık etkileyen bir durum olan kabızlığı önlemek için de faydalıdır.

İdeal olarak, akvaryum balığınızı günde iki veya üç kez beslemelisiniz ve onlara balığın bir veya iki dakika içinde yiyebileceği kadar yiyecek sunmalısınız.

Akvaryum Boyutu

Zavallı Japon balıkları, bilinçsiz hobi sahipleri dolayısıyla çoğu zaman hayatını küçük bir kapta ya da küçük bir akvaryumda geçirir ve bunların hiçbiri bu tür için uygun değildir. Evcil hayvanınız tam boyuna varana dek büyüyecek ve uzun ve mutlu bir yaşam sürecekse, balığınıza en az 120 litrelik bir akvaryum sağlamanız gerekir. Ekstra balık başına 40 litre daha ekleyin. Bu, üç akvaryum balığından oluşan bir gruba bakmak istiyorsanız en az 200 litrelik bir akvaryuma ihtiyacınız olacağı anlamına gelir.

Sıcaklık

Su sıcaklığı, Japon balığı da dahil olmak üzere birçok balık türünün büyüme hızını etkileyebilir. Yetişkin Japon balığı için ideal sıcaklık aralığı 21 ila 24 Celcius arasındadır.

Genetik

Satın alacağınız Japon balığının bu yazıda belirtilen yüksek boyutlara ulaşabilmesi biraz da genetiğine ve bu nedenle şansa bağlıdır. Balığınızı düzgün ve güvenilir bir yerden almanız da bu durumu garanti etmeyecektir.

Su Kalitesi

Ne yazık ki, bu yaratıklar son derece kirli balıklardır, bu nedenle suyu temiz ve zararlı toksinlerden arındırmak için tankınızda etkin bir filtreleme sistemine sahip olmanız gerekir. Japon balığı sudaki amonyak, nitrit ve nitratlara tolerans göstermez, bu nedenle seviyelerin kabul edilebilir parametreler dahilinde olduğundan emin olmak için suyu her hafta test etmelisiniz.

İdeal olarak, su pH’ı 6,0 ile 8,0 arasında ve su sertliği 5 ile 19 dH arasında olmalıdır.

Sonuç

Eğer evcil Japon balığınızın azami boyutuna ulaşmasını istiyorsanız, ona yeterince büyük bir akvaryum, mükemmel filtreleme ve dengeli, besleyici bir diyet sağlamanız gerekir. Ayrıca, sıcaklığı 24 santigrat derece civarında tutmak, balığınızın büyüme oranının artmasına yardımcı olacaktır.