Yeşil Nokta Yosunu

yeşil nokta yosunu

Yeşil nokta yosunu, tatlı su akvaryumunuzda görebileceğiniz yaygın bir yosun türüdür. Bu tür yeşil yosunların küçük bir miktarı normaldir ve herhangi bir akvaryumda belirebilir. Akvaryumunuzda oluşabilecek rahatsız edici bir görüntüdür.

Ancak aşırı büyüme tedavi edilmelidir.

Özellikleri ve Nedenleri

Yeşil nokta yosunlar, cam yüzeyine ve diğer sert yüzeylere güçlü bir şekilde yapışan dairesel, ince ve parlak yeşil noktalar olarak görülür. Tipik nedenleri aşırı ışık ve aşırı besindir.

Akvaryumunuz bitkilerde üzerinde yeşil nokta yosunu sorunu yaşıyorsa, bunun nedeni muhtemelen düşük fosfattır. Camın üzerindeyse ancak bitkilerin üzerinde değilse, o zaman sadece camı temizleyin, önemli bir probleminiz yok.

Nokta yosununun önlenmesi

Nokta yosunlarını önlemek için şu taktikleri kullanın:

  • Düzenli su değişimi
  • Düzenli akvaryum temizliği
  • Balıkları aşırı beslemekten kaçınma
  • Düzenli su değişimi

en iyi önleyici tedbirlerdir.

Ani yosun büyümesine dikkat edilmesi, daha ciddi sorunları önleyecektir.

Nokta Yosunu Tedavisi

Nokta yosununun tedavisi yüzeyleri fırçalamak veya kazımaktır.

Nokta yosunları yalnızca mekanik olarak çıkarılabilir. Cam akvaryumlarda jiletle kazıma çok etkilidir. Akrilik akvaryumlarda keskin nesneler kullanılmamalıdır. Bunun yerine plastik bir tıraş bıçağı, bez veya çok yumuşak bir ovma süngeri kullanın.

Akvaryum genelinde yapabileceğiniz: fosfat dozlamasını biraz artırın.

Nokta tedavisi: Filtreyi kapatın; aşağıda paylaştığımız iki seçenekten birini kullanın, 5 dakika bekleyin ve filtreyi açın.

  • Bir solüsyonda karıştırılmış fosfatınız varsa, filtrenizi kapatabilir ve fosfatlarınızı doğrudan etkilenen alana uygulayabilirsiniz. Yosun tedavi edilen bölgeye hızlı bir şekilde geri dönmeye devam ederse, bölgeyi her dozda noktasal tedavi etmekte sorun yaşamadığınız sürece, dozlama düzenindeki fosfat miktarını artırmanız gerekir.
  • Kuru KH2PO4’e sahipseniz, tahmini indeks (EI) dozunuzu, çözünmesi için yeterli miktarda akvaryum suyuyla karıştırın. Sonrasında etkilenen bölgeye pipetle / şırıngayla uygulayın. Düzenli makro dozlama eksikliğiniz nedeniyle tedavi sırasında nitratların düşme riski vardır. Yüksek balık yükü bu etkiye karşı koyar. Java eğrelti otlarınız varsa (java moss), bu, nitratlar dibe inmeye devam ederse uçlarında kararmalarına ve biraz erimelerine neden olabilir.

Tahminsel Yöntemi Kullanma

Bu yöntem, bir akvaryuma besin sağlamak için basit bir yöntemdir.
Tahmin yönteminin arkasındaki fikir, hafta boyunca akvaryuma biraz fazla besin eklemek ve haftanın sonunda iyi bir su değişimi yapmaktır. Örneğin yüzde 50. Yüzde 50 su değişimi, genellikle hortumları çıkardığınızda yüzde 25’lik bir su değişimiyle aynı miktarda zaman alır. Zaman ve iş farklılıkları oldukça azdır. Spesifik besin alım oranlarının ölçülmesi gerekli değildir.

Bu yöntem, bitki besin eksikliklerini önlemeye yardımcı olur ve bitki büyümesine izin verir.

Yosunlarla ilgili sorunların çoğu, aşırı besin seviyelerinden ziyade bitki eksikliklerinden kaynaklanmaktadır (amonyum / NH4 + potansiyel bir istisnadır). Yosunlarla ilgili diğer sorunlar çoğu zaman zayıf CO2 tüketimidir.