Meksika Cüce Kerevit

meksika cüce kerevit
Bilimsel Adı:Cambarellus patzcuarensis orange/ Cambarellus montezumae patzcuarensis
Köken:Pátzcuaro Gölü, Meksika
Biotip:Amerikan
Eşey Ayrımı:
Dişi, erkekten biraz daha büyüktür. Çiftleşirken dişi sırt üstü yatar.
Parametreler:

Sıcaklık: 18-25 ° C veya 64-77 ° F
pH: 7 ila 9 arası
Su Sertliği: 7 ila 20 ° dGH
Grup: Cambaridae
Akvaryum Hacmi:20 L
Bakım Zorluğu:Kolay
Boyut: 3 ila 4 cm
Yaşam Ömrü:18 ay
Yaşam Alanı:Akvaryumun dibi

Meksika Cüce Kerevitin Beslenmesi

Bu kerevitler omnivordur yani hepçildir ve beslenmesi zor değildir. Onları “özel karides” yiyecekleri, dondurulmuş veya canlı avlarla ve ayrıca salatalık, havuç, salatalık, kabak gibi haşlanmış sebzelerle besleyin …

Kerevitler yaşamlarının başında iken beslenmelerine özellikle dikkat edin: Doğru gelişim için diyetinin protein açısından zengin olması gerekir.

Kerevit ne kadar büyürse, bitki miktarını artırmak ve protein miktarını azaltmak o kadar gerekli olacaktır.

Saldırganlık ve İdeal Akvaryum Ortamı

Meksika Cüce Kerevetinin Akvaryumda Nasıl Davranır? Bu tür doğru bir şekilde muhafaza edilirse, büyük çapta bir saldırganlık göstermez.

Bununla birlikte, bazı durumlarda, agresif olabilirler, hatta akvaryum arkadaşlarını öldürebilirler. Ancak bu davranıştan kolayca kaçınılabilir.

Aslında, saldırganlık hali Meksika Cüce Kerevetinde genellikle stres ve saklanma yerlerinin olmamasından kaynaklanır.

Türdaşlarına ya da diğer balıklara karşı agresif bir kerevit gözlemlerseniz, akvaryuma yeni bitkiler, taşlar, kökler ekleyin.. Kısacası, onlara daha iyi bir güvenlik hissi ve daha karanlık alanlar sunabilecek herhangi bir şey!

Ek olarak, bu saklanma yerleri sakin, iyi gizlenmiş ve gözden uzak bir şekilde deri değiştirmelerine izin verecektir. Nitekim hayatlarındaki bu zorunlu ama hassas adım kerevitler için çok streslidir.

Özellikle çok savunmasız oldukları ve için saklanmaları gerekir. Son olarak, ideal bakım koşullarında bile asla bir kazaya karşı tamamen güvende olmadığımızı ve bu kerevitlerin bazılarının yüzgeçlerinin parçalanması olasılığı olduğunu bilin.

Genel olarak bu kerevit gün içinde oldukça hareketlidir. Ana faaliyeti yiyecek aramaktır. Bunun için yiyecek bulmak amacıyla sürekli kazar.

Cüce Kerevit Hangi Balıklarla Birlikte Yaşar?

Meksika Cüce Kereviti Kimlerle Birlikte Yaşar? Potansiyel saldırganlık sorunu nedeniyle, küçük bir grubun bakımı için spesifik bir akvaryum tercih edilebilir.

Gerçekten de, akranlarının arkadaşlığını severler. Küçük bir grubun bakımı için bir nano akvaryum kullanabilirsiniz (2 kerevit için 20 litre, grup daha büyükse daha fazla).

Yine de, akvaryumun iyi bitkilendirilmesi koşuluyla, her türden balıkla birlikte bir karma akvaryumda yaşatılabilirler.

Bununla birlikte, büyük çiklitler gibi çok büyük balıklarla birlikte muhafaza etmekten kaçının çünkü büyük balıklara yem olabilirler.

Akvaryumunuzda balık yetiştiriyorsanız dikkatli olun çünkü Meksika Cüce Kerevitleri yumurtalara ve balık yavrularına bayılırlar.

Meksika Cüce Kerevit Üreme ve Yetiştirme

Meksika Cüce Kerevitleri Nasıl Yetiştirilir? Yeterince kolaydır.

Çiftleşme sırasında, erkek dişiyi sırt üstü çevirir. Dişi döllendikten sonra karnının altına yaklaşık elli civarında yumurta aktarır. Bu yumurtalar 3 hafta civarında gelişirler.

Yumurtadan çıkma zamanı geldiğinde, yavrular doğar ancak dişiye bağlı kalmaya devam eder. Bu süreç 2 ila 7 gün arasında devam eder. Bu dönemden sonra, gençler artık tam kabiliyetli ve otonom hareket etmeye ehil olarak dişi tarafından serbest bırakılır.

Bu andan itibaren, genç kerevitlerin yeterli yiyeceğe sahip olduğundan emin olun. Akvaryumda bulunan mikroorganizmalarla beslenirler.

Ellerinde yeterli yiyecek bulunmaması durumunda yamyamlık riski vardır. Yalnızca gençlerin birbirini yemesi olasıdır, ebeveynler asla bebeklere saldırmaz.

Uygun Akvaryum Özellikleri

Hangi Akvaryum Meksika Cüce Kerevitleri İçin Uygundur?

Özellikle kerevit bitkilere değmediği ve onları kazmadığı için yoğun bitkili bir akvaryum tercih edebilirsiniz.

Su parametreleri eşleştiği sürece bitki türlerini seçmekte oldukça özgürsünüz. Akvaryumunuzu fazlaca doldurmakta tereddüt etmeyin: bitkiler, kökler, kurutulmuş hindistan cevizi. Bu, kerevitin çok sayıda saklanma yerine sahip olmasını sağlayacaktır (özellikle kerevit balıklarla bir arada yaşıyorsa saklanma yerlerini artırmak önemlidir).

Alt tabaka için, doğal ortamını hatırlatacak koyu renkli bir toprak tercih edin. Yaşam alanlarını akvaryum tabanını kaplayacak meşe yaprakları veya kuru kayın ağaçlarıyla tamamlayın. Bu konfigürasyon, doğal ortamlarını mükemmel bir şekilde taklit edecektir.

Bu kerevit, suyun kalitesi konusunda oldukça beklentisizdir. Oldukça sert bir suya sahip olabilmek için yine de 18/25 ° C veya 64/77 ° F arasında hafif ısıtılmış suda tutulmalı, temel pH 7-9 arasında ve akvaryum suyu minimum 7 ° dGH sertliğe sahip olmalıdır.

Sonsöz

Sağlam, hoşgörülü ve üremesi kolay niteliklerinden dolayı, tatlı su omurgasızlarına yeni başlayanlar için ideal bir adaydır!

Melezleşme riski yüksek olduğundan Cambaridae ailesinin diğer kerevitleri ile birlikte muhafaza etmekten kaçının.

Vahşi doğada, bu tür ne yazık ki, yaşam alanlarının giderek azalması (200 km2) ve insan faaliyetleri nedeniyle tehdit altındadır. Akvaryumlar için satılan hayvanlar özel üretim olduğundan satın almanızın bu türün vahşi doğada hayatta kalmasını etkilemediğinden emin olabilirsiniz.