Monte Carlo Bitkisi

monte carlo bitkisi

Monte Carlo bitkisinin bakımı çok kolaydır. Harika görünür, akvaryumunuzdaki zemini kaplamak için her zaman uygun boyuttadır.

Peki nereden geldi ve Monte Carlo bitkisi bunca zamandır neredeydi? Cevap vermek gerekirse, hobisel amaçlar için nispeten yeni bir su bitkisi olmakla birlikte bu bitki Avrupa ve Doğu Asya’da sıklıkla bulunmaktadır.

Monte Carlo akvaryum bitkisinin yaprakları oldukça yuvarlaktır ve muhtemelen eni 4 mm’den fazla değildir. Öyleyse bunun dünyaca ünlü su bitkisi Hemianthus‘a benzediğini hayal edin, sadece daha büyüğüdür.

Ana fark, bu bitkiyi yetiştirmenin çok daha kolay olmasıdır.

Monte Carlo bitkisinin bakımı basit olduğundan yeni başlayanlar ve daha ileri seviyedekiler için kullanımı çok uygundur ve bunun nedeni, çok çeşitli koşullara son derece toleranslı olmasıdır.

Dahası, akvaryum dekorasyonunuzu tamamlayıcı bir özelliğe sahiptir.

Bu bitki yaklaşık 2 yıl önce doku kültürü formunda yetiştirildi, Elatine Hydropiper adı kullanılmaktaydı. Bilim insanları böyle bir sınıflandırmanın yanıltıcı olduğunu belirtti ve DNA dizilemesi sonucunda bunun aslında Micranthemum ailesinin bir parçası olduğunu keşfedildi. Monte Carlo adı, muhtemelen gerçek Latince adını koyulana kadar kullanılacak kısa süreli geçici bir isimdir. Bu durum, bitkinin adının tekrar değişebileceği anlamına gelir.

Monte Carlo Bitkisi Neden Bu Kadar Popüler?

Bunun nedeni, Monte Carlo bitkisinin yetiştirmesi ve bakımının çok kolay olmasıdır!

Heminathus callitrichoides‘in buna en çok benzeyen bitki olduğunu görüyorsunuz ve yukarıda belirtildiği gibi yetiştirmesi çok daha zordur ve hobicilerin istediği tam olarak bu değildir.

İnsanlar görece güzel görünen ve kolayca büyüyen akvaryum bitkileri ister. Günümüz itibariyle hiçbir sucul bitki (bildiğimiz kadarıyla) genetik olarak değiştirilmemiştir ve sonuç olarak sahip olduğumuz şeylerle devam etmek zorundayız.

Monte Carlo bitkisini yüksek ışıkta veya düşük ışıkta, CO2 akvaryumunda veya CO2 olmayan akvaryumda yetiştirebilirsiniz. Kelimenin tam anlamıyla esneklik sunar.

Elbette, Monte Carlo bitkisini yüksek teknolojili bir CO2 akvaryumuna yerleştirirseniz çok daha iyi sonuçlar elde edersiniz, ama bizim açımızdan asıl önemli olan, söz konusu bitkinin farklı koşullarla gerçekten ne kadar uyumlu olduğudur.

Monte Carlo Bitkisi Ekimi

Heminathus gibi ekilir. Bu akvaryum bitkisini saksısından çıkardıktan sonra, yapmanız gereken tek şey taş yünü kırparak yaklaşık 10 mm kadar bırakmaktır. Daha sonra bitkiyi 6 ila 8 arası parçaya bölebilir (saksı boyutuna bağlı olarak) ve doğrudan alt tabakaya ekebilirsiniz. Taş yünü, bitkiyi sabitlemeye ve istediğiniz yerde tutmaya yardımcı olacaktır.

Nasıl Budanır?

Budaması çok kolaydır. Bu da Monte Carlo bitkisinin bakımını çok yapar. Sadece bir çift kavisli makas kullanın ve bitkinin üst kısmını düzenli olarak kesin. Bu tür bir bakımın sürdürülmemesi, bitkinin alt yarısını ölmeye zorlayabilir. Bu yüzden düzenli ve yoğun bir şekilde düzeltin.

Ancak bir ipucu, ilk kez diktiğinizde, en az 2 hafta boyunca yerleşmesine izin verene kadar budamaktan kaçının.

Sirkülasyon pompasının kullanımına dikkat çekmeye değerdir. Sirkülasyon pompası olan akvaryumlarda herhangi bir besin bitkinin üzerine itilir ve bu ortamda gelişim daha hızlı olur.

Kaç Adet Saksıya İhtiyacım Olacak?

Ön plan bitkilerinin çoğu için 225 cm2 (15×15 cm) başına bir saksı hedefleyin. Bu hesaplamaya riayet edin. Örneğin, 60×30 cm boyutundaki bir akvaryumda 8 adet saksıya (1800/225) ihtiyacınız olacaktır.

Özet

Çok çeşitli koşullarda yetiştirilmek için elverişli ve mükemmel görünüşe sahip olan güzel bir halı akvaryum bitkisi arıyorsanız, Monte Carlo bitkisi ideal bir seçimdir.