Sarı Prenses Yavru Bakımı

sarı prenses yavru bakımı
Bilimsel Adı:Labidochromis caeruleus
Yaygın Kullanılan Adı:Sarı Prenses
Familya:Çiklitgiller
Boyut:8-10 cm
Önerilen Sıcaklık: 22 – 28 °C
Bu Tür İçin Önerilen pH Aralığı:7- 8.5
Üreme Biçimi:Yumurtlama
Önerilen Su Sertliği (dGH):178.57 – 535.71ppm
Kendi Türdaşlarına Karşı Mizacı:Barışçıl
Diğer Balık Türlerine Karşı Mizacı:Barışçıl
Akvaryumda Bulunduğu Seviye:Alt Seviyeler

Sarı Prenses Üreme ve Yavrulama

Sarı prenses bir ağızda kuluçkacıdır ve ev akvaryumlarında üremeleri oldukça olağandır. Yaklaşık 5 veya 6 cm uzunluğuna eriştiklerinde üremeye başlarlar. Bu büyüklükte, cinsel olgunluk yaşı olan yaklaşık 6 aylık olmalıdır.

Erkek sarı prenses, genellikle dişiyi kovalayan agresif bir yapı gösterecektir. Bu balıklar ağızdan kuluçkacıdır, bu nedenle gerçek yumurtlamayı çoğu zaman gözden kaçırırsınız.

Yumurtlama çoğunlukla akvaryum sahibi bir gün su seviyesini azalttıktan ve ardından temiz su ekledikten sonra meydana gelmektedir.

Öncelikle erkek bir yer seçecek, ki çoğunlukla güzel bir yassı taş olmaktadır, sonra dişi yumurtalarını oraya bırakacak, erkek onları dölleyecek ve daha sonra dişi ağzına toplayacaktır.

Bu işlemi birkaç kez tekrarlandıktan sonra dişi yaklaşık 3 hafta saklanır.

Genç deneyimsiz dişiler 10 civarında  yavru sahibi olabilir, daha olgunlarının ise 30 olabilir.

Dişinin iyi bir saklanma yeri varsa, kuluçkalama sırasında ana akvaryumda tutulabilir ve yavru, serbest bırakıldıktan sonra bile ebeveynleri ile güvende olmalıdır.

Aslında, yavrusunu bıraktıktan sonra dişiyi çıkarmaya çalışırsanız, o kadar stresli hale gelebilir ki, yavrularını yer.

Yavrular, tuzlu su karidesleri veya ezilmiş pullarla beslenebilir.

Sarı Prenses Cinsiyet Ayrımı

Erkek ve dişi birbirine çok benzer ve uysal erkekler dişilere daha da benzer. Bu nedenle en kolayı, baskın bir erkeği ayırt etmektir. Çok daha parlak sarı renge sahip, arka yüzgeçleri simsiyah ve dişilerden daha uzun olanlar baskın erkeklerdir.

Erkeğin sırt yüzgeci de siyah, ancak kenarları sarıdır. Yaşlı erkekler yüzlerinde kirli görünümlü bir renklenme geliştirebilir. Öte yandan dişilerde sarı sırt (bazen sadece daha açık siyah), arka yüzgeçler olmalıdır ve bunlar erkeklerinkine kıyasen daha küçüktür.

Baskın olmayan erkekler daha aldatıcıdır. Arka yüzgeçleri açık siyahtan sarıya doğru değişebilir, bu nedenle bazen onları dişilerden ayırmak çok zordur, ancak yine de kural olarak dişilerden daha büyük olmalıdırlar.

Kökeni

Afrika (Doğada, derin kayalık sularda yaşadıkları Charo ve Mbowe adaları arasındaki Malawi Gölü’nde, veya yüksek su bitkileri arasında sığ sularda yaşadıkları yörelerde bulunabilirler.)

Beslenme

Sağlıklı bir diyet için, sarı prenses hem etli yiyeceklere hem de yeşilliklere ihtiyaç duyacaktır.

Yeşillikler kapsamında onlara yosun ve sebze pulları ve peletleri (mavi-yeşil alg içerenler harikadır), ara sıra ıspanak, marul, bezelye verebilirsiniz.

Et için ise donmuş kan kurtları, salamura karidesleri ve bazı larvalar verin.

Fazla beslemeyin, aksi takdirde fazla kilo alırlar ve su kalitesi de düşer. Yeterli yiyecek, günde bir kez beslerseniz 5 dakika içinde, günde iki kez beslerseniz 3 dakika içinde yiyebilecekleri miktar olmalıdır.

Ömür

Doğru koşullar altında 10 yıla kadar yaşayabilirler.

Akvaryum Gereksinimleri

Bu balıklar, bir erkek ve birkaç dişilik bir topluluk için en az 250 litrelik alana ihtiyaç duyar. Balıkların sağlıklı olması için su sert, hafif alkali ve her zaman temiz olmalıdır.

Dekorasyon doğal yaşam alanlarını simüle etmelidir, bu nedenle akvaryumunuzu iki kısma ayırın. Altta kayalar ve mağaralar bulunan serbest yüzme alanı için açık bırakın.

Sarı prensesler için en iyi alt tabaka, kazmayı sevdikleri için kum veya ince çakıldan oluşandır.

Hangi balıklarla beslenir?

Sarı prensesler, barışçıl çiklitlerdendir, ancak yine de özellikle benzer renkli ve şekilli balıklara ve aynı türden erkeklere karşı yarı agresif ve bölgesel sahiplenmecidir. Çünkü yiyecek ve dişiler için birbirlerini rakip olarak görmektedir.

Ancak kavga etseler bile, ciddi yaralanmalar çok nadirdir, özellikle de akvaryumda yeterince alan varsa.

Küçük veya aşırı kalabalık akvaryumlarda ise dövüşler daha tehlikeli hale gelebilir. Dişiler ise bir erkek ile tek bir akvaryumda güvenle tutulabilir. Aslında en iyisi, her bir erkek için 3 veya daha fazla dişi bulundurmaktır; çünkü erkekler zamanlarının çoğunu onları kovalayarak geçirirler.

Sarı prenseslerin en iyi akvaryum arkadaşları, onları rakip veya yiyecek olarak görmeyecek daha büyük balıklardır.

Sarı prenses bir Afrika çiklitidir, diğer Malavi çiklitleriyle birlikte tutulabilir.

Sarı Prenses Hakkında İlginç Bilgiler

Vahşi doğada bu “sarı” prensesler normalde beyazlıklarla birlikte açık mavidir. Labidochromis caeruleus’un bu türü, ilk keşfedildiğinde “nadir” renk varyasyonuydu. Akvaryum endüstrisindeki üreme kolaylığından dolayı, sarı prenses, açık mavi-beyaz çeşidi unutulmaya yüz tutmuşken, her akvaryumcuda hazır bulunan bir türdür. 

Uyarı ve Ek Bilgiler
  • Bazen akvaryum bitkileri akvaryumunuza bir hastalık taşıyabilir. Bu nedenle herhangi bir şey satın almadan önce dükkanda yaşayan tüm balıkların sağlıklı olduğundan emin olun.
  • Canlı akvaryum bitkileri sizin için dekorasyon amacına hizmet eder, balıklar içinse saklanma yerleridir.
  • Akvaryum salyangozları bitkileri yiyebilir, ancak tüm bitkilerin salyangozlar tarafından yok edilmesi nadir görülür