Salvinia Natans

salvinia natans

Salvinia natans, balık ve karides akvaryumlarını süslemek için ideal, yüzen bir su eğrelti otudur.

Bu bitki minimum bakım gerektirir, dayanıklıdır ve değişen su koşullarına son derece uyumludur.

Hızlı büyüme hızıyla dikkat çeken Salvinia natans, güçlü bir şekilde büyümek ve su yüzeyine yoğun yeşil örtüler yaymak için yalnızca bol miktarda besin ve ışığa ihtiyaç duyar.

Bu yazımızda, akvaryumunuzda Salvinia natans’ı nasıl yetiştirebileceğinizi, bakımını yapabileceğinizi ve bakımını nasıl yapabileceğinizi bulabilirsiniz.

Yaygın İsimSalvinia auriculata
Diğer isimlerKelebek eğrelti otu ve Kulaklı su yosunu
Akvaryum Boyutu (minimum)40 litre
ZorlukOrta – Kolay
Optimum pH6.0 – 8.0
Optimum Sıcaklık22 – 26 °C
Büyüme oranıOrta ila hızlı
Boy3 cm’ye kadar
RenkYeşil

Habitatı

Arjantin, Bolivya, Brezilya, Kolombiya, Kosta Rika, Ekvador, El Salvador, Honduras, Meksika, Panama, Paraguay, Peru ve Venezuela’da baskın şekilde bulunur.

Dünyanın başka yerlerinde bir süs bitkisi olarak doğallaştırılmış olarak bulunabilir.

Bu serbest yüzen eğrelti otu göller, göletler, nehirler, bataklıklar, hendekler, rezervuarlar ve pirinç tarlalarından oluşan durgun ve yavaş hareket eden sularda yaşar.

Bu bitki son derece rekabetçidir. Yerli bitki ve hayvanların yerini alabilir, hızla büyür ve kanalları ve su yollarını tıkayabilir.

Besin açısından zengin, ılık suda en iyi şekilde büyür ve hafif ılıman koşullara, ara sıra dona ve düşük tuzluluk seviyelerine tolerans gösterir.

Görünümü

Salvinia natans, yatay olarak büyüyen bol sürgünleri olan çok yıllık yüzen bir eğrelti otudur. Bu su bitkisinin rengi parlak yeşilden zeytin yeşiline kadar değişir.

Üçlü kıvrımlarda düzenlenmiş çok sayıda yaprağa sahiptir. Bu üç yapraktan ikisi yüzer (genellikle 1 – 3 cm), biri su altında kalır.

Yüzen yapraklar yoğun bir şekilde ince koruyucu, yumurta çırpıcı şekilli tüylerle kaplıdır ve her turdaki üçüncü yaprak, yaklaşık  2,5 – 5 cm ince bölünmüş bir kök yapısı oluşturacak şekilde değiştirilir.

Bitki, çevresel koşullara bağlı olarak morfolojide veya çeşitli büyüme formlarında değişikliklere uğrar. Bunlar birincil, ikincil ve üçüncül büyüme formlarıdır.

Birincil formun yüzen yaprakları düz, iyi aralıklı, hafif loblu tabanlara sahip ovaldir. Öte yandan, üçüncül formun yaprakları yoğun bir şekilde kalabalıktır ve orta damar boyunca yukarı doğru sıkıca katlanırken, ikincil formun yüzen yaprakları birincil ve üçüncül formların ortasındadır.

Akvaryum Gereksinimleri

Akvaryum boyutu:

Su yüzeyinde yüzdüğü için farklı büyüklük ve derinlikteki akvaryumlarda tutulabilir. Optimal koşullar altında, gerçekten hızlı büyür ve çok fazla yer kaplar. 

Bu nedenle en az 40 litrelik bir akvaryumda tutmanız tavsiye edilir..

Su tipi, Sıcaklık, Sertlik ve pH

Sıcaklık

Bu tür için ideal sıcaklık aralığı 22 – 26 °C’dir. Su ne kadar sıcak olursa, Salvinia’nın o kadar hızlı büyüdüğünü ve yapraklarının o kadar büyüdüğünü unutmayın.

pH

Nispeten geniş bir pH aralığında büyüyebilir, ancak optimal pH 6.0 – 8.0 arasındadır.

Sertlik

Genel olarak Salvinia su sertliğini önemsemez. Yumuşak veya sert suyu kolayca tolere edebilir. Bu nedenle, bu bitki türünün optimal büyümesi ve gelişmesi için su sertliğini 3 – 18 GH aralığında tutabilirsiniz.

Aydınlatma

Salvinia natans orta ila yüksek aydınlatma koşullarında gelişebilir. Hızla büyümesi ve yeni sürgünler vermesi için parlak aydınlatmaya ihtiyacı vardır. Düşük aydınlatma altında bitkinin büyüme hızı düşecektir.

LED ışık kullanılarak parlak aydınlatma sağlanabilir ve ışıklar günde en az 10 saat açık tutulmalıdır.

Doğada bu bitki açık havuzlarda, göllerde, bataklıklarda vs. çok az gölgede yetişir. Bu nedenle, doğrudan güneş ışığı bu bitki için en uygun olandır.

Bakımı

Bitkinin bakım gereksinimi minimum düzeyde olsa da, en iyi büyümeyi sağlamaya yardımcı olacak bazı bakım ipuçları vardır.

Sürekli budama ihtiyacı, özellikle bitkiler akvaryumun yüzeyini kaplıyor ya da taşıyor gibi görünüyorsa, aşırı büyüme durumunda çok önemlidir.

Bu, büyümeye ve yanal sürgünleri yaymaya devam etmek için akvaryumda önemli miktarda bırakarak bazı yapraklardan kurtulmanız için bir çağrıdır.

Bu bitki akvaryumda çok fazla gölge bırakabilir. Alt seviyelerdeki bitkilere ışık ulaşmadığında büyümeleri engelleyip ve bodurlaşmalarına neden olabilirler.

İki haftada bir mevcut suyun yaklaşık %20-25’ini çıkararak ve yerine temiz tatlı su koyarak kısmi su değişimleri yapmalısınız. Bunun yanı sıra bitki yavaş akan suları tercih ettiğinden/geliştiğinden su akışını azaltıp yavaş akımlar sağladığınızdan emin olun.

Yetiştiriciliği

Salvinia natans, su yüzeyinde düz duran yüzen bir bitkidir. Herhangi bir akvaryumda yüzerek yetiştirilebilir, sadece ince bölünmüş kısımları suya yayın ve yüzmesine ve dallara ayrılmasına izin verin.

İlk adım, yeni satın alınan bitkileri ayırmak ve uygun şekilde dezenfekte etmektir.

Ardından, bölümleri su yüzeyine eşit şekilde yayın. Bitkilerin tüm yüzeyi kaplamasına izin verilmemelidir. Yaklaşık üçte biri iyidir, çünkü nihayetinde dallanıp daha da yayılacaklardır.

Alternatif olarak, yeni bitkiler oluşturmak için mevcut bitkilerin oluşturduğu dalları ayırabilir ve bu hareket suda yayılmasını teşvik eder.

Salvinia natans İle İlgili Sorunlar

Aşırı Büyüme : Hızlı büyüyen bir bitkidir ve gözetimsiz bırakılırsa akvaryumdan taşabilir. Ek olarak, gölgeler oluşturarak ışığın akvaryumun altındaki bitkilere ulaşmasını engellerler. Bu nedenle, yüzeyde aşırı kalabalıklaşmayı ve gölgelenmeyi önlemek için yoğun kütle zaman zaman budanmalı ve atılmalıdır.

Oksijen tükenmesi :  Akvaryumda havalandırma yoksa veya yüzeyi bozabilecek su akışı yoksa yüzeyde uzun süre kalın bir tabaka oluşturmasına izin vermeyin. Gaz değişimini azaltarak suda oksijen tükenmesine sebep olarak potansiyel olarak balığınızın veya karidesinizin boğulmasına neden olabilir.

Yaprak Çürüğü : Çürüme, yüzen yapraklar üzerine düşen yoğuşma damlalarından kaynaklanır. Bu nedenle, yaprakların damlacıklarla temasını kesmeye çalışın yoksa ölebilir ve çürürken su kalitesini bozabilir.

Renk değişikliği : Renk değişikliği kötü sağlığın bir işaretidir ve besin eksikliği bu sorunun ana nedeni gibi görünmektedir. Gübrelerin düzenli olarak uygulanması, akvaryum suyundaki besin maddelerinin yenilenmesine yardımcı olacak ve bitkiler, daha da koyu yeşil bir renklenme ve güçlü bir büyüme gösterecektir.

Faydaları

Üreme alanı: Salvinia natans, yumurtalar ve cüce karidesler için üreme alanı sağlar.

Barınak / Örtü : Düşük aydınlatma koşullarını tercih eden su canlıları için örtü/gölge sağlar. Örneğin, su altındaki kök benzeri yaprakları yavru ve yavru balıklar için saklanma noktaları sağlarlar.

Işık penetrasyonu : Çok parlak akvaryum aydınlatmasını dağıtmaya yardımcı olur.

Oksijenasyon: Akvaryuma yeterli oksijeni sağlar ve sudaki yaşam için zararlı olan toksinleri emer.

Yosun kontrolü:  Akvaryumda salvinia natans bulunması yosun büyümesini engellemeye yardımcı olur. Bitkiler, mevcut kaynaklar için algleri geride bırakma eğilimindedir, böylece onları büyümeleri için gerekli besinlerden mahrum bırakır.

Estetik : Çekici bir yüzen bitkidir, akvaryumun estetiğini geliştirir. Güzel yoğun yeşil yaprakları akvaryumlara etkileyici bir görünüm sağlar. Akvaryumunuzun daha doğal görünmesini sağlar.

Fazla besinlerin uzaklaştırılması: Amonyak,  nitratlar ve nitritler ve diğer ağır metaller gibi zararlı toksinleri uzaklaştırarak iyi su kalitesinin korunmasına yardımcı olur . Bu bitki hızla büyür, bu nedenle hızlı büyüme modellerine ayak uydurmak için çok sayıda besine ihtiyaç duyar.

Akvaryum Arkadaşları

Salvinia natans, gölgeli bir akvaryumda gelişebilen su türleriyle birlikte tutulmalıdır.

Uyumlu türler arasında Kırmızı kiraz karidesi, Hayalet karides, Ramshorn salyangozları, Nerite salyangozları ve Malezya Trompet Salyangozları gibi canlılar bulunur. Yengeç ve kerevit türleri de tutulabilir.

Yüzen bitkiler çekicidir, birçok fayda sağlarlar ve su yaşamına uygun doğal bir ekosistem oluşturmaya yardımcı olurlar.

Salvinia natans, akvaryumunuzun görünümünü tamamen değiştirebilir. Göletleri anımsatan doğal bir görünüm yaratmanıza yardımcı olur.

Akvaryumunuza yüzen bitkiler eklemeyi düşündüyseniz, salvinia natans mükemmel bir seçim olacaktır. Bir akvaryuma büyük değer katar ve bakımı için fazla çaba gerektirmez.