Süs Balıkları Neden Ölür?

süs balıkları neden ölür

Balıklar, parlak renkleri ve yatıştırıcı yüzme hareketleri ile sevimli evcil hayvanlardır. Görünürde bir sebep olmadan öldüklerinde bu durum sinir bozucu ve üzücü olabilir. Akvaryum balıklarının ölümlerinin en yaygın nedenlerini anlamak, balık sahiplerinin akvaryumlarında oluşabilecek ölümcül kazaları önlemelerine yardımcı olabilir.

Akvaryum Balıklarının Ölüm Nedenleri

Akvaryumlarda ölümlere neden olabilecek çeşitli nedenler vardır. Bunlar:

Yeni Akvaryum Sendromu

Bir akvaryum, sağlıklı balıkları desteklemek için uygun kimyayı geliştirmeden önce, sudaki yoğun nitrat ve amonyum konsantrasyonları ile ölümcül olabilir. Zamanla sudaki doğal bakteriler bu kirleticileri dengeleyecektir, ancak bu denge sağlanana kadar süs balıkları beklenmedik şekilde ölebilir.

Çözümü: Yeni bir akvaryumu nitrat ve amonyum seviyeleri için düzenli olarak test edin ve seviyeleri azaltmak için suyu gerektiği gibi değiştirin, böylece akvaryumdaki su balıklar için güvenli olacaktır.

Hızlı Su Değişiklikleri:

Sağlıklı, yerleşik bir akvaryumda su kimyası; yerleşik balıklar, bitkiler ve bakterilerle dikkatli bir şekilde dengelenir. Büyük miktarlarda suyun hızla değiştirilmesi bu kimyayı bozacak ve balıkları şok ederek ölümlerine neden olacaktır. Suyun ara sıra değiştirilmesi gerekir, ancak ani ve büyük değişiklikler zararlı olacaktır.

Çözümü: Suyu yavaşça, bir seferde yalnızca küçük miktarlarda değiştirin ve daha fazla su değiştirmeden önce 2-3 gün bekleyin. Böylece balıklar kademeli kimya değişikliklerine alışabilir.

Su Kalitesi

Bir akvaryumda genel su kalitesi, balık sağlığında önemli bir bileşendir. Suyun tuzluluğu (tuzlu su akvaryumları için), pH seviyeleri, filtrasyon verimliliği ve diğer kalite sorunları ideal seviyelerde tutulmalıdır yoksa bunlardan herhangi biri balık ölümlerine neden olabilir.

Çözümü: Balıklarınız için uygun su kalitesini araştırın ve balıkların sağlığını korumak için uygun kalite seviyelerini korumak için adımlar atın.

Sıcaklık Değişiklikleri

Çoğu balık, akvaryumdaki çeşitli sıcaklıkları tolere edebilir, ancak ani veya dramatik sıcaklık değişiklikleri strese neden olabilir ve bu da balıkları hastalığa karşı daha duyarlı hale getirir. Çok sert değişiklikler hızlı ölümlere neden olabilir.

Akvaryum ısıtıcı tavsiyeleri yazımızda akvaryum sıcaklığınızı sabit tutmanızı sağlayacak uygun fiyatlı donanımı bulabilirsiniz.

Çözümü: Akvaryum ısıtıcısının düzgün çalışıp çalışmadığını her gün kontrol edin ve ısıtma veya soğutma havalandırmaları, güneşli pencereler veya cereyanlı alanlar gibi sıcaklığını etkileyebilecek her şeyden uzağa yerleştirin.

Beklenmeyen Toksinler

Böcek spreyi, el losyonu, parfüm, sabun, temizlik kimyasalları ve diğer görünüşte zararsız malzemeler gibi küçük miktarlardaki zehirli kirleticiler bile balıklar için ölümcül olabilir. Su bu maddelerle kirlenirse balıklar zarar görür.

Çözümü: İyi bir örtü kullanarak ve toksinleri uzak tutarak bu görünmez bulaşlardan akvaryumunuzu koruyun. Herhangi bir nedenle suya ulaşmadan önce ellerinizi daima kokusuz, antibakteriyel olmayan sabunla yıkayın.

Aşırı Yemleme

Balıkların günde üç öğüne ihtiyacı yoktur ve aşırı yemleme sadece yiyecekleri boşa harcamakla kalmaz, aynı zamanda bozulmuş yemler akvaryumu kirletebilir ve hassas kimyasının dengesini bozabilir. Balıklar her gün sadece birkaç ağız dolusu yiyeceğe ihtiyaç duyarlar ve ek yeme ihtiyaçları yoktur.

Otomatik yemleme cihazı tavsiyelerinde bulunduğumuz sayfayı ziyaret edebilirsiniz. Uygun maliyetle sağlıklı beslenme düzeni!

Çözümü: Sıkı bir beslenme programı planlayın ve bu programdan sapmayın. Yem miktarlarını balık tüm yemi 1-2 dakika içinde tüketene kadar ayarlayın ve fazla yem vermeyin.

Sağlıksız Yeni Balıklar

Balıklar bir akvaryuma alınmadan önce stresli, hasta veya kötü durumdaysa, en iyi akvaryum koşulları bile onları canlı tutamayabilir.

Çözümü: Satın almak istediğiniz balıklarda yaygın görülen hastalıkların belirtilerini öğrenin ve balıkları her zaman deneyimli, saygın yetiştiricilerden satın alın. Sadece en iyi durumdaki en sağlıklı balıkları seçin. Böylece nakliye ve yeni bir akvaryuma dahil edilme streslerine daha iyi dayanabilirler.

Süs balığı bakmak güzeldir ve bu balıkların neden ölebileceğini bilmek, akvaryum balık ölümlerinin en yaygın nedenlerinden kaçınmanızı sağlar.